‚Nikdo nás nemá rád, nám je to fuk.‘ Fanoušci Dočkalovy Philadelphie se inspirují v Evropě a vzývají Franklina

Záložník Bořek Dočkal odjel z Ameriky do Evropy, kde v sobotu coby kapitán řídil vítězství národního týmu na Slovensku. Fanoušci klubu z Philadelphie, kde působí, se mezitím teprve potřetí v historii těší na účast v play-off americké MLS. Ti nejvěrnější z příznivců Philadelphie Union se hlásí k Benjaminu Franklinovi. Inspirují se evropskými fanoušky a klub jim vlastně vděčí za to, že vůbec existuje.

Philadelphia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český záložník Bořek Dočkal v dresu týmu MLS Philadelphia Union | Foto: Derik Hamilton-USA TODAY Sports | Zdroj: Reuters

Není úplně obvyklé, aby americké publikum při zápase profesionálů v některém ze zdejších předních sportů fandilo po celý zápas. Bořek Dočkal si v tomhle ohledu stěžovat nemůže, skupina několika set skalních fanoušků udržuje při domácích zápasech Filadelfie atmosféru od začátku až do konce.

„Při domácích zápasech tady atmosféra bývá velice dobrá. Proti Česku je to jiné v tom, že vám tady nedají moc pocítit, když se zápas nepovede. Když se prohraje, tak tlak od lidí zdaleka není takový jako v Česku,“ vysvětluje Dočkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Nikdo nás nemá rád, nám je to fuk.‘ Fanoušci Dočkalovy Philadelphie se inspirují v Evropě a vzývají Franklina

Nejaktivnější příznivci Philadelphie mají ve znaku lebku s bifokálními brýlemi, jedním z vynálezů Benjamina Franklina, říkají si podle něj Benovi synové a bez nich by se vrcholový fotbal na předměstí Philadelphie zřejmě vůbec nehrál.

„Franklin rovná se Philadelphia,“ vysvětlují fanoušci Bill, Brad a Kyle, proč jejich kolektiv asi dvou tisíc příznivců nazval svůj fanklub podle jednoho z amerických Otců zakladatelů, který ve Philadelphii působil.

Nabízejí i svou verzi nevšedního příběhu, o tom, jak si příznivci evropského typu fotbalu ve Philadelphii nejprve založili právě tento fanklub a v podstatě si tím vynutili, aby při rozšíření soutěže myslelo vedení MLS právě na jejich město. Klub Philadelphia Union vznikl až rok po fanklubu Sons of Ben a tým se do ligy zapojil ještě o další dvě léta později v roce 2010.

Už když byl mladý, tak vykazoval vůdcovské schopnosti, říká o novém kapitánovi reprezentace Šilhavý

Číst článek

„Nikdy bychom klub MLS nezískali, kdyby se skupina příznivců nedala dohromady,“ překřikují se Brad, Kyle a Bill, který jako jediný z trojice stál u zrodu fanklubu a pak i klubu. Lidé vybírali peníze, pořádali marketingové akce a tlačili na vedení MLS - nakonec úspěšně. Bill to označuje za zázrak, ve který nejdřív ani nevěřil.

Benovi synové, jak vysvětluje trojice reprezentantů této skupiny, nechtějí být americkou napodobeninou evropských ultras, i když inspirace je tu víc než zřejmá. Sházejí se ve stejném sektoru za brankou, vyrábějí vlastní suvenýry i choreografie. A co je velmi nápadné, používají heslo, které se dá přeložit jako: „Nikdo nás nemá rád, nám je to fuk!" Tedy větu, na kterou mají už dlouhá léta patent fanoušci anglického Milwallu.

„Milwall nás za to nenávidí a nám je to fuk,“ parafrázuje oblíbenou větu Brad s modrožlutou šálou svého fanklubu za pasem. Od přelomu října a listopadu s ní bude mávat a povzbuzovat fotbalisty Philadelphie při jejich třetí účasti v play-off americké profesionální soutěže.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme