Novinka ve fotbalových pravidlech: po žluté kartě v Čechách přijde dočasné vyloučení

Hráč fauluje, jde si na pár minut sednout na lavičku a pak se zase vrátí na hřiště. V hokeji to tak funguje desítky let, ale ve fotbale půjde o novinku. Už od příští sezony ji budete moct vidět i v Česku - v některých mládežnických soutěžích.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhodčí udělující žlutou kartu, ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Diváci, kteří nebudou změnu znát, mohou být pěkně zmatení. Doteď totiž vykazoval rozhodčí fotbalisty ze hřiště jen po červené kartě, nově to bude už po žluté. Délka trestu se bude lišit podle věkových kategorií, u staršího dorostu je navrženo 10 minut.

„Hráč na 10 minut opustí hrací plochu a bude na lavičce. Po deseti minutách se zase vrátí," vysvětluje předseda pravidlové komise české fotbalové asociace Jiří Kureš.

Klíčová rozhodnutí i zmatky. Rozhodčí na Konfederačním poháru chybovali i s asistenty u videa

Číst článek

Zatímco první žlutá karta stoupne na významu, tak ta druhá udělená stejnému hráči nemusí mít pro tým tak vážné důsledky.

„Pokud hráč dostane druhou žlutou kartu, zase musí deset minut sedět na lavičce, ale už se po vypršení trestu nesmí vrátit. Ale pokud mužstvo nevyčerpalo střídání, může za něj nastoupit náhradník," říká funkcionář. Po zbytek zápasu by tedy družstvo mohlo znovu hrát v plném počtu.

Důvod novinky je prostý: podle Kureše se mají omezit tvrdší zákroky i nesportovní chování. „Zkoušeli to v některých zemích a kvitovali to pozitivně s tím, že změna splnila účel."

Zatím u amatérů

Mezinárodní fotbalová federace FIFA zatím tuhle revoluční novinku umožňuje v soutěžích amatérů, mládeže, žen a hendikepovaných, přičemž o jejím zavedení rozhoduje vedení každé soutěže až do úrovně krajů a okresů.

V Česku se pro ni zatím vyslovila Řídicí komise pro Čechy a schválila ji po své mládežnické soutěže, tedy ligy a divize dorostenců a žáků na území Čech. Ale když se nový způsob napomínání a vylučování osvědčí, třeba ho za pár let uvidíme i v profesionálních zápasech.

„Neodsuzuji nic, ale jsou to zásahy, které jsou na velkou diskusi. Pokud by se zavedly, změní to ráz fotbalu," říká bývalý reprezentant Milan Fukal - tedy obránce, které nové pravidlo pravděpodobně zasáhne nejvíc.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme