Kúdela si nezahraje deset zápasů, nejspíš přijde o Euro. Kamara dostal trest na tři utkání

Disciplinární komise UEFA potrestala slávistického fotbalistu Ondřeje Kúdelu zákazem startu v 10 utkáních v soutěžích UEFA za rasistickou urážku záložníka Rangers Glena Kamary v odvetě osmifinále Evropské ligy v Glasgow. Český obránce tím pádem nejspíš přijde i o letní evropský šampionát. Kúdelu verdikt zaskočil, obvinění z rasismu nadále odmítá a spolu s advokátem zváží odvolání.

Nyon (Aktualizováno: 19:24 14. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Glen Kamara ve slovní potyčce s Ondřejem Kúdelou | Zdroj: Reuters

Kamara dostal třízápasový trest za napadení českého obránce po utkání, jeho spoluhráč Kemar Roofe si v klubových soutěžích UEFA nezahraje kvůli brutálnímu faulu na slávistického brankáře Ondřeje Koláře nejbližší čtyři duely.

Roofe dostal za faul na Koláře stopku na čtyři utkání, Rangers zaplatí pokutu čtvrt milionu korun

Číst článek

„Na základě vyšetřování Disciplinární a etické komise UEFA je Ondřej Kúdela za rasistické chování suspendován pro nejbližších deset utkání v rámci klubových a reprezentačních soutěží UEFA. Trest zahrnuje jednozápasový provizorní trest, který si hráč odpykal v úvodním utkání čtvrtfinále EVropské ligy proti Arsenalu,“ uvedla UEFA v prohlášení.

„Hráč Rangers FC Glen Kamara je suspendován na tři zápasy v rámci klubových utkání UEFA za napadení protihráče,“ uvedla UEFA. Kamarův právník Aamer Anwar na svém twitteru uvedl, že jeho klientovi byl původně vyměřen trest na pět utkání, nakonec ale dosáhli snížení.

Podle oficiálního prohlášení UEFA Kúdelovi rasismus prokázala, byť Slavia v minulém týdnu uvedla, že vyšetřovatel, který se událostmi v Glasgow zabýval, důkaz nenašel.

„Jsem zaskočen, že disciplinární komise UEFA dospěla k jinému závěru než předtím její inspektor. Podle něj neexistovaly přesvědčivé důkazy pro mé obvinění z rasismu, které nadále odmítám,“ uvedl Kúdela v prohlášení advokátní kanceláře Urban & Hejduk, jež ho zastupuje.

„Zpětně si uvědomuji, že byla chyba za Glenem Kamarou vůbec chodit a cokoliv mu říkat. V zápase byly emoce a já už to teď bohužel nedokážu vrátit zpátky. Je mi to moc líto,“ dodal Kúdela.

„Ondrovi byl za jeho čin uložen trest suspendování na 10 zápasů UEFA a toto rozhodnutí jako klub respektujeme. V žádném případě neměl přistoupit k hráči soupeře. Lituji toho a omlouvám se Glenu Kamarovi za situaci, která zjevně způsobila utrpení jemu a jeho spoluhráčům i všem spojeným s Rangers a Slavií,“ uvedl předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík na klubovém webu.

Obě strany zváží odvolání

Incident se odehrál před čtyřmi týdny v závěru odvety poté, co Kúdela po jednom z řady nesportovních zákroků domácích přiběhl ke Kamarovi a něco mu pošeptal. Finský záložník tmavé pleti následně českého reprezentanta obvinil z toho, že ho nazval opicí.

‚Slzy v očích a vztek,‘ popisuje Kamara incident s Kúdelou. Tvrdí, že denně čelí urážkám

Číst článek

Kúdela přiznal, že soupeře počastoval nevybíravě, ale nařčení z rasismu důrazně popřel stejně jako pražský klub. Po zápase uvedl, že Kamarovi řekl: „Jsi z...aný chlápek“.

Rozhodnutí o trestu dostal Kúdela bez odůvodnění. „Po dohodě s klientem tedy požádáme o jeho sdělení a poté s klientem zvážíme podání odvolání. Disciplinární řízení bylo formálně zahájeno v úterý 6. dubna a hráč měl čas do pondělí 12. dubna, aby se vyjádřil a založil nové důkazy, což jsme učinili,“ uvedla advokátní kancelář.

„Disciplinární spis měl přes 130 stran vyjádření, zpráv a důkazů i další desítky minut videozáznamů a jejich analýz. Máme tedy vážné pochybnosti, jak důkladně se disciplinární orgán se vším seznámil, zejména s naším posledním vyjádřením, během přibližně jednoho a půl dne,“ dodala advokátní kancelář.

Zhruba hodinu po utkání Kamara slávistického stopera fyzicky napadl v útrobách stadionu při schůzce, které se zúčastnili i oba trenéři – domácí Steven Gerrard a hostující Jindřich Trpišovský.

Odvolání zváží i protistrana. Kamarův právník Aamer Anwar uvedl, že očekával pro Kúdelu přísnější trest. Rovněž on chce počkat na celou zprávu UEFA.

„Vítáme, že byl Ondřej Kúdela usvědčen z rasismu. Ale očekávali bychom, že dostane vyšší trest než na minimální hranici deseti zápasů, minimálně roční zákaz. UEFA se ale bohužel znovu jen vysmála vlastním prohlášením, že chce rasismus z fotbalu vymýtit,“ uvedl Anwar.

Trest pro Kúdelu kvitují také u Rangers, ale nesouhlasí s postihem pro Roofeho a Kamaru, jak uvedl klub v krátkém prohlášení na svém webu.

Oslabení reprezentace

Kúdela dostal exemplární trest a přijde tím i o případný start na letním Euru. Čtyřiatřicetiletý stoper patřil v poslední době do základní sestavy národního týmu.

„Je to pro mě čerstvá a překvapivá informace. Ten trest se mi zdá hodně vysoký. Uvidíme, jestli se Ondra proti trestu odvolá. Pokud by trest na Euro zůstal, bylo by to pro nás samozřejmě citelné oslabení. Určité varianty v hlavě mám, ale v tomto směru nechci předbíhat,“ uvedl v prohlášení pro média reprezentační trenér Jaroslav Šilhavý.

Jedno utkání si už Kúdela odpykal před týdnem v úvodu čtvrtfinále na hřišti Arsenalu poté, co mu disciplinární komise preventivně zastavila činnost na jeden zápas. Český obránce ale stejně nemohl nastoupit kvůli zdravotním problémům.

mov, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme