Baník i v deseti porazil ve slezském derby Opavu 2:1. Plzeň překvapivě padla doma s Karvinou 0:1

• Fotbalisté Ostravy zvítězili v 10. ligovém kole ve slezském derby v Opavě 2:1, přestože od závěru prvního poločasu hráli v deseti bez vyloučeného Jakuba Pokorného. Skóre otevřel v 78. minutě z penalty hostující Dyjan Carlos de Azevedo, v 86. minutě sice srovnal Jan Žídek, ale v úvodní minutě nastavení rozhodl Jaroslav Svozil. Žídek v 15. minutě neproměnil penaltu.
  • Plzeňští fotbalisté překvapivě prohráli s Karvinou 0:1. Viktoria v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nevyhrála a nedala gól a zůstala na čtvrtém místě tabulky. Západočeši doma v lize ztratili body po sérii 11 vítězství a poprvé od remízy 1:1 s Teplicemi z loňského 15. prosince. Zápas rozhodl ve 38. minutě Michal Papadopulos. Slezané v lize porazili Viktorii na devátý pokus poprvé.
  • Bohemians s Pardubicemi a Olomouc s Příbramí remizovali shodně 1:1.

Aktualizováno Plzeň (Aktualizováno: 20:44 5. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hráči Baníku Ostrava Jan Laštůvka (vlevo) a Nemanja Kuzmanović

Hráči Baníku Ostrava Jan Laštůvka (vlevo) a Nemanja Kuzmanović | Foto: Dominik Bakeš | Zdroj: Profimedia/CNC

Zápas Baníku s Opavou se kvůli trvajícím opatřením proti koronaviru hrál bez diváků. Ostravští nastoupili k ligovému utkání téměř po měsíci, minulá dvě kola museli vynechat kvůli výskytu koronaviru v týmu a karanténě.

Možná i proto začal Baník pasivněji a Opavští ho během úvodních deset minut pustili na svou polovinu jen sporadicky. Dordičovu střelu ale bez problémů chytil ostravský brankář Laštůvka a pak po centru Hrabiny hlavičkoval nad Holík.

Jablonec využil ve druhé půli přesilovku a ve Zlíně vyhrál po gólech Pilaře a Schranze 2:0

Následně sudí Franěk po poradě s videorozhodčím nařídil penaltu poté, co Pokorný v ostrém souboji trefil Dordiče kolenem do hlavy. Exekuce pokutového kopu se v 15. minutě ujal opavský kapitán Žídek, ale s jeho slabou střelou si s přehledem poradil Laštůvka.

Už v nastavení první půle dostal Pokorný po útočném faulu druhou žlutou kartu a hosté šli do deseti. Po změně stran se Baník v oslabení bránil, Holíkovu střelu ale vyškrábl Laštůvka na roh.

Opavským se v přesilovce nedařilo a v 78. minutě inkasovali. Juřena ve vápně povalil střídajícího Filla, rozhodčí Franěk nechal ve hře pokračovat, ale po konzultaci u videa podruhé v utkání nařídil penaltu. Brazilec De Azevedo zachoval klid a jemným obloučkem do středy brány si poradil s Fendrichem.

Domácí přidali a v 86. minutě srovnali. Po centru Hrabiny se prosadil Žídek a částečně odčinil penaltové zaváhání z první půle. Baník si ale nakonec vzal vítězství zpět. Fleišman v první minutě nastavení prudkou ranou z přímého kopu trefil břevno a bývalý opavský obránce Svozil hlavou pohotově dorazil míč do sítě.

Ostravští vyhráli třetí z posledních čtyř derby s Opavou a připsali si druhé venkovní vítězství po sobě. Naopak domácí počtvrté za sebou nebodovali a zůstávají u dna tabulky.

SFC Opava - Baník Ostrava 1:2 (0:0)
Branky: 86. Žídek - 77. De Azevedo z pen., 90.+1 Svozil. Rozhodčí: Franěk - Nádvorník, Dobrovolný - Marek (video). ŽK: Žídek, Dordič, Helešic, Juřena, Rataj - Pokorný. ČK: 45.+2 Pokorný. Bez diváků.
Opava: Fendrich - Hrabina, Didiba, Žídek - Mondek (75. Ščudla), Tiéhi, Zavadil (36. Řezníček), Holík (87. Wybraniec), Helešic (75. Harazim) - Dordič (74. Rataj), Juřena. Trenér: Skácel.
Ostrava: Laštůvka - Pokorný, Svozil, Stronati - Holzer, Jánoš, Tetour (90.+2 Buchta), Fleišman - De Azevedo (88. Tijani), Kuzmanovič (46. Fillo) - Šašinka (56. Zajíc). Trenér: Kozel.

Plzeň - Karviná 0:1

Domácí od začátku víc drželi míč, ale v ofenzivě působili bezradně. Bývalý plzeňský brankář Bolek v prvním poločase nemusel předvést těžší zákrok. Záložník Viktorie Kopic si navíc poranil koleno a hřiště opustil na nosítkách.

Karvinští s favoritem drželi krok a ve 38. minutě se dostali do překvapivého vedení. Bartošák z rohu přesně našel Papadopulose, který umístěnou hlavičkou překonal brankáře Hrušku.

Za body do koeficientu bude na jaře bojovat už jen Slavia. Od dalších sezon hrozí ztráta pohárového místa

Do druhého poločasu naskočil druhý plzeňský útočník Beauguel a nejlepší ligový střelec týmu byl hodně vidět. V 54. minutě po rohu hlavičkoval do břevna a o chvíli později opět hlavou přestřelil.

Hosté, kteří se v té době hlavně bránili plzeňskému náporu, si v 69. minutě vytvořili zajímavou možnost, ale Ostrákovu přízemní střelu chytil Hruška. Jeho protějšek Bolek zase zlikvidoval Ondráškovu hlavičku. Karvinští přečkali nejsilnější plzeňský tlak a v 77. minutě podruhé dostali míč do branky. Trefa střídajícího Guby však neplatila kvůli ofsajdu.

Největší šanci na vyrovnání měl v nastavení Beauguel, ale nepřekonal Bolka. Další domácí náhradník Alvir předtím v dobré pozici napálil jen spoluhráče Hejdu. Slezané tak náskok udrželi a zvítězili po dvou ligových porážkách za sebou. Karviná poskočila na osmou příčku.

Viktoria Plzeň - MFK Karviná 0:1 (0:1)
Branka: 38. Papadopulos. Rozhodčí: Hocek - Melichar, Vlček - Ginzel (video). ŽK: Pernica - Guba, Jarábek (trenér). Bez diváků.
Plzeň: Hruška - Řezník (46. Beauguel), Hejda, Pernica, Limberský - Bucha, Kalvach (89. Káčer), Čermák (89. Hořava) - Kopic (31. Ba Loua), Ondrášek, Kovařík (75. Alvir). Trenér: Guľa.
Karviná: Bolek - Santos, Dramé, Šindelář, Ndefe - Mangabeira - Herc (66. Janečka), Ostrák (77. Smrž), Qose (83. Čmelík), Bartošák (77. Guba) - Papadopulos (66. Haša). Trenér: Jarábek.

Bohemians - Pardubice 1:1

Fotbalisté Bohemians 1905 remizovali s nováčkem z Pardubic 1:1. Pražané vedli od sedmé minuty zásluhou Tomáše Necida, ale v 63. minutě vyrovnal střídající David Huf, jenž skóroval ve třetím utkání za sebou. Pardubice, které hrají své domácí zápasy kvůli nevyhovujícímu stadionu rovněž v Ďolíčku, sice tři kola po sobě nezvítězily, ale bodovaly v pátém z posledních šesti. „Klokani“ nevyhráli třetí z posledních čtyř ligových duelů.

Bohemians Praha 1905 - FK Pardubice 1:1 (1:0)
Branky: 7. Necid - 63. Huf. Rozhodčí: Hrubeš - Paták, Batík - Berka (video). ŽK: Köstl, Necid, Hronek (všichni Bohemians). Bez diváků.
Bohemians: Kouba - Köstl, Krch, Vondra - Hronek (82. Keita), Květ (68. Jindřišek), Novák (56. Nečas), Hůlka, Schumacher (82. Hašek) - Necid, Pulkrab (56. Vaníček). Trenér: Klusáček.
Pardubice: Boháč - Prosek, Šejvl, Toml, Surzyn - Jeřábek - Tischler, Hlavatý (86. Čihák), Solil (90.+1 Cadu), Pfeifer (46. Ewerton) - Černý (33. Huf). Trenér: Novotný.

Olomouc - Příbram 1:1

Sigma pouze remizovala doma s Příbramí 1:1. Hanáky poslal ve 37. minutě do vedení z penalty David Houska, ale dvě minuty před koncem srovnal střídající Emmanuel Antwi. Hosté potřetí po sobě bodovali a opustili poslední místo v tabulce. Sigma podruhé za sebou ztratili v závěru vítězství a může přijít o třetí příčku.

Sigma Olomouc - 1. FK Příbram 1:1 (1:0)
Branky: 37. Houska z pen - 88. Antwi. Rozhodčí: Petřík - Caletka, Dohnálek - Machálek (video). ŽK: Poulolo, Nešpor, Houska - Folprecht, Nový, Vávra. Bez diváků.
Olomouc: Mandous - Radek Látal, Hubník, Poulolo, Hála - González (78. Zifčák), Chytil (68. Breite), Houska (87. Zahradníček), Greššák, Falta - Nešpor (86. Beneš). Trenér: Radoslav Látal.
Příbram: Kočí - Nový (74. Tregler), Kleščík (74. Vais), Soldát, Cmiljanovič - Pilík (84. Kvída), Zorvan (74. Antwi), Rezek, Folprecht, Vávra (74. Svoboda) - Voltr. Trenér: Čuhel.