Ostrava zvládla přestřelku v Olomouci. Opava neudržela vedení a v boji o záchranu získala bod

Fotbalisté Baníku Ostrava vyhráli v 28. kole české nejvyšší soutěže 3:2 v Olomouci a uspěli poprvé po koronavirové pauze. Opava remizovala 1:1 se Slováckem a má dvoubodový náskok na poslední Příbram. Jablonci vystřelil tři body za výsledek 2:1 v Teplicích v nastaveném čase Miloš Kratochvíl. Utkání Karviné s Českými Budějovicemi skončilo bez branek.

Praha (Aktualizováno: 19:20 7. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Ondřej Šašinka z Ostravy a Václav Jemelka z Olomouce

Zleva Ondřej Šašinka z Ostravy a Václav Jemelka z Olomouce | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Už v úvodním poločase zápasu Olomouc - Ostrava se prosadili hostující Milan Jirásek, Ondřej Šašinka a Nemanja Kuzmanovič. Za Hanáky snižovali Lukáš Juliš a těsně před koncem utkání David Houska.

‚Nedvěd byl talent jako prase. Školou života bylo 60 ženských.‘ Trenér Škorpil slaví 75. narozeniny

Zápas týmů s nepříliš dobrou aktuální formou přinesl zajímavou šanci pro Juliše už v první minutě. Olomoucký útočník střelou z voleje uvnitř vápna těsně přestřelil.

V páté minutě už se ale změnilo skóre na druhé straně. Šašinka vrátil z pravé strany míč do vápna na Jiráska, který měl až příliš času na překonání bezmocného brankáře Mandouse.

Domácí inkasovaná branka nakopla a do 10. minuty si vytvořili dvě vyložené šance. Juliše v samostatném úniku vychytal Laštůvka a stejně úspěšný byl brankář Baníku také proti zakončení Gonzáleze po centru na zadní tyč.

Série velkých šancí pokračovala i nadále a v úvodních 20 minutách ještě Kuzmanovič střílel z pravé strany těsně nad a Mandous musel zasahovat proti hlavičce Šašinky. Hostující Laštůvka se naopak vyznamenal proti střele Breiteho zpoza vápna a hlavičce Jemelky z následného rohového kopu.

Ostrava se dostala do dvoubrankového vedení ve 23. minutě, kdy se po dlouhém nákopu za obranu hostí prosadil Šašinka. Po druhé brance hostů se divoké tempo zápasu trochu zklidnilo. Přesto se ke zajímavým pokusům zpoza vápna dostali postupně domácí Falta, Houska a Juliš.

Falta střílel ještě těsně vedle a Houskovu střelu zastavil Laštůvka. Na Julišovu střelu ve 34. minutě už byl ale ostravský gólman krátký, zamířila totiž přesně k pravé tyči. Olomouc si ale nepohlídala úplný závěr prvního poločasu a inkasovala gól přímo do šatny. Baník využil nepovedeného vhazování domácích a tečovaná střela Kuzmanoviče z dvaceti metrů zapadla přímo do právě šibenice.

V druhém poločase se do první velké šance dostali hosté, konkrétně Jirásek. Mandous mu ale tentokrát včas zmenšil úhel a ostravský záložník svoji druhou branku nepřidal. V 62. minutě zajímavě napřáhl z dálky Jánoš, jehož přízemní střela zamířila těsně vedle.

Hosté pak v průběhu druhého poločasu zkušeně bránili svůj náskok a Sigma se i přes výraznou územní převahu nedostávala do žádných šancí. Příliš dopředu už se netlačili ani hosté. V nastaveném čase se přece jen Olomouc dočkala snížení, když do sítě propadla tečovaná střela Housky z přímého kopu. Hanáci už víc nestihli, nezvítězili pošesté za sebou a na desáté Bohemians 1905 ztrácí tři body.

Opava neudržela vedení

Slezané šli do vedení v první půle po brance Lukáše Železníka. Celek z Uherského Hradiště, který si místy vytvořil výraznou převahu, po změně stran vyrovnal zásluhou Milana Petržely.

Zvednutý praporek rozvířil emoce. Komise rozhodčích vysvětlila, proč byl gól Sparty v pořádku

Po opatrném úvodu byli blízko úvodnímu gólu hosté. Opavští vyřešili špatně autové vhazování, po rychlé akci Dvořáka, Jurečky a Sadílka postupoval Navrátil z ostrého úhlu sám na Fendricha, ale gólman Slezanů ho vychytal. Následně se před bránou Slovácka srazili opavský obránce Rychlý s brankářem Trmalem a oba po tvrdém střetu museli v 18. minutě střídat.

A pak už se měnilo skóre. Kalabiška poslal „malou domů“ právě střídajícímu gólmanovi Porcalovi, ten při odkopu trefil napadajícího Železníka, jenž z ostrého úhlu poslal míč do sítě. Hned vzápětí mohlo být vyrovnáno poté, co Jurečka střelou z otočky napálil balon do tyče a Sadílkova pohotová dorážka zblízka skončila nad břevnem.

Sadílek poté zblízka hlavičkoval těsně vedle tyče a na opačné straně Porcal zlikvidoval velkou šanci Železníka, kterého průnikovou přihrávkou vyslal Dordič. Slovácko přidalo na aktivitě, v závěru první půle se sám před Fendrichem ocitl Petržela, ale opavský gólman si připsal další úspěšný zákrok.

Tým z Uherského Hradiště rozjel slibně i druhou půli. Po prudkém centru Kalabišky na brankové čáře zastavil umístěnou hlavičku Zajíce domácí gólman Fendrich a dorážka Kohúta byla zblokována na roh. Po něm hlavičkoval Reinberk, jenže Fendrich byl opět na místě. Slovácko tlačilo dál a Navrátil pálil zpoza vápna nad břevno.

Hosté se dočkali v 64. minutě. Kohút poslal z levé strany centr na Petrželu a ten zamířil k tyči mimo dosah Fendricha. Tempo hry v závěru značně opadlo, v nastavení přece jenom mohl výhru Slovácka zařídit Kalabiška, svou hlavičku ale nasměroval přímo do míst, kde číhal připravený Fendrich. Opava tak doma v lize potřetí za sebou se Slováckem remizovala.

28. kolo první fotbalové ligy:
Sigma Olomouc - Baník Ostrava 2:3 (1:3)
Branky: 34. Juliš, 90.+4 Houska - 5. Jirásek, 23. Šašinka, 45.+1 Kuzmanovič. Rozhodčí: Ardeleanu - Caletka, Hurych. ŽK: Houska, Breite, Jemelka, Hála - Jirásek, Šašinka. Bez diváků.

SFC Opava - 1. FC Slovácko 1:1 (1:0)
Branky: 21. Železník - 64. Petržela. Rozhodčí: Orel - Blažej, Hock. Bez karet. Bez diváků.

MFK Karviná - Dynamo České Budějovice 0:0
Rozhodčí: Lerch - Šimáček, Matoušek. ŽK: Taiwo, Lingr - Javorek. Bez diváků.

FK Teplice - FK Jablonec 1:2 (0:1)
Branky: 48. Řezníček - 20. Jeřábek, 90.+3. Kratochvíl. Rozhodčí: Ginzel - Novák, Váňa - Hrubeš (video). ŽK: Kodeš, Hečko (fyzioterapeut), Mareček, Vondrášek (všichni Teplice). Bez diváků.

FORTUNA:LIGA - Základní část (PLATNÉ K 7. 6. 2020)