Plzeň se pomstila za vyřazení z poháru, Jablonec si zastřílel

Dalšími pěti zápasy pokračovala v sobotu první fotbalová liga. Plzeň přijela do Ostravy a chtěla se pomstít za středeční vyřazení z poháru, kdy ji Baník porazil 3:2 v prodloužení. To se jí nakonec podařilo, když se gólem do šatny prosadil Jan Kopic. Jablonec zvítězil na Dukle 6:2. Zlín navázal na výhru se Spartou a porazil doma Karvinou, Olomouc remizovala s Opavou.

Ostrava (Aktualizováno: 19:16 3. 11. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňská radost z gólu do sítě Ostravy

Viktorii Plzeň se povedla odveta za vyřazení v poháru. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Baník Ostrava - Viktoria Plzeň 0:1

Viktoria Plzeň musela kromě vyřazení z poháru také řešit, kdo nahradí zraněného Michaela Krmenčíka. Volba padla na třicetiletého Jakuba Řezníčka.

Na hře Plzně ale absence jejího nejlepšího střelce nebyla téměř znát a od začátku byla aktivnější. Žádná z šancí se ale neujala a do vedení mohli jít v závěru poločasu domácí. Ostravský stoper Martin Šindelář si na vápně našel míč a vypálil na Aleše Hrušku. Ten však jeho slabou střelu kryl.

Už to vypadalo, že se do kabin půjde za bezbrankového stavu. Ve 45. minutě se ale uvolnil plzeňský záložník Jan Kopic a střelou na zadní tyč zaskočil golmána Laštůvku. Plzeň tak o půli vedla 1:0.

Ostrava dostala šanci na vyrovnání již v 54. minutě. Po souboji Filla s Patrikem Hrošovským a následné konzultaci s videorozhodčím nařídil sudí Proske penaltu. Tu však Jiří Fleišman neproměnil a na svůj pohárový gól do sítě Plzně tak nenavázal.

Poté, kdy se neujaly ani šance Kopice, Filla či Řezníčka, vidělo 12919 diváků výhru Plzně 1:0.

Svěřenci trenéra Pavla Vrby se tak minimálně do zítra vyhoupnou na první místo v tabulce. Přestihnout je ale může Slavia, kterou ve 290. derby pražských „S“ hostí Sparta.

Dukla Praha – Jablonec 2:6

Jablonec jel na Julisku s cílem navázat na poslední venkovní výhru 6:0 nad Příbramí. Zároveň si chtěli Severočeši spravit chuť po vyřazení z ligového poháru od Karviné. A dařilo se jim to na výbornou. Již v 9. minutě nezvládl domácí stoper Ján Ďurica odkop a Lukáš Masopust zblízka nezaváhal.

Neuplynulo ani pět minut a Martin Doležal poslal po přihrávce Vladimíra Jovoviče svůj tým do dvougólového náskoku. Ve 21. minutě se z penalty prosadil Trávník a Dukla byla zralá na ručník. To ale nebylo od jablonecké ofenzivy zdaleka všechno.

Hned po devíti minutách druhého poločasu zvyšoval už na 4:0 uruguayský záložník Rafael Acosta. O pět minut později se už probrala i Dukla. Daniel Tetour potáhl míč po křídle a předložil před odkrytou branku Uroši Djuranovičovi, který snížil na 1:4.

V 65. minutě ale vedli svěřenci trenéra Petra Rady už zase o čtyři branky. Od rohového praporku centroval Michal Trávník a balón prodloužil do sítě stoper David Hovorka, 5:1.

Gólová potence zápasu ale pokračovala. O deset minut později vysunul David Douděra Jakuba Podaného, který tvrdou ranou pod břevno nedal Vlastimilu Hrubému šanci a snížil na 2:5.

Poslední slovo měl ale Jablonec. Tomáš Hübschman našel hlavičkou Miloše Kratochvíla, který svým prvním ligovým gólem dokonal galapředstavení Jablonce na konečných 6:2.

Příbram – Slovácko 0:2

Zápas Příbrami a Slovácka byl soubojem týmů, které se v posledních zápasech nepyšní zrovna lichotivou formou. Tým vedený Josefem Csaplárem má dokonce z posledních tří zápasů hrozivé skóre 1:15. Pro oba týmy tak byl sobotní zápas možností na reparát.

Fotbal ale mnoho krásy nenabídl a během první půle diváci U Litavky viděli jen jednu střelu na branku. Druhý poločas už byl pro nezaujatého diváka lepší, pro fanoušky příbramského klubu to ale neplatilo.

V 50. minutě dostal útočník Slovácka Tomáš Zajíc přihrávku z levého křídla a pod padajícím soupeřem uklidil balón za záda Ondřeje Kočího. Slovácko vedlo 1:0.

Hned o dvě minuty později mohl vyrovnat Voltr, ale mladý gólman Matouš Trmal svůj tým podržel. Ti dva se znovu potkali v 58. minutě, ale opět byl úspěšnější brankář Slovácka.

Když Příbram nevyužila ani další šance, úřadovali už jen hráči moravského týmu. V 85. minutě se po přihrávce Jana Kuchty dostal k míči Lukáš Sadílek a zvýšil na 2:0. Poslední 'hřebíček do rakve' zasadil Přibrami právě autor přihrávky Kuchta, který v poslední nastavené minutě zvyšoval na 3:0.

Sigma Olomouc – Opava 2:2

Že bude 14. kolo bohaté na branky potvrdil i zápas mezi Sigmou Olomouc a Opavou. V 9. minutě si u levého rohu vápna pokryl míč Petr Zapalač a ranou na zadní tyč poslal Opavu do vedení.

Ve 22. minutě už vedl slezský klub o dvě branky. Na hranici vápna se s míčem objevil Tomáš Smola a procpal míč za záda olomouckého brankáře Miloše Buchty.

Zhruba po půl hodině zápasu změnil domácí trenér Václav Jílek formaci na tři obránce. O devět minut později už tato změna nesla ovoce. Několik olomouckých hráčů se ve 39. minutě neúspěšně pokusilo o zakončení, až se míč dostal ke kapitánu Michalu Vepřekovi, který tvrdou ranou vymetl růžek opavské branky.

Navzdory velkým, především olomouckým šancím, čekali diváci na Andrově stadionu na další gól až do 89. minuty. Střelec prvního gólu Sigmy Vepřek našel centrem Martina Nešpora, který silou vůle dotlačil balón do branky a vyrovnal na 2:2.

V nastavení mohla Olomouc otočit zápas definitivně na svou stranu. Nicméně Opavu zachránil nejprve brankář Vojtěch Šrom a poté branková konstrukce. Zápas tak skončil nerozhodně.

Zlín – Karviná 2:1

Zlínský tým se podruhé v řadě představil na domácí půdě. V zápase s Karvinou chtěli navázat na výhru se Spartou z minulého kola.

I přesto, že byli zlínští fotbalisté v prvním poločase více na míči, se ale gólu nedočkali. Nerozhodný stav byl ale minulostí už po první minutě druhé půle. Po chybě hostujícího Janečky se dostal k míči Lukáš Bartošák, který nacentroval míč na hlavu Pavla Vyhnala. Zlín se tak mohl radovat z vedení.

Domácí fanoušci se ani nepřestali radovat a už viděli další gól. Libor Holík se dostal ve 48. minutě do úniku a samostatný nájezd na brankáře Martina Berkovce zakončil přízemní ranou na 2:0.

Za hosty z Karviné dokázal ještě v 74. minutě snížit Petr Galuška, kterého skvěle uvolnil Vojtěch Smrz. Karviná mohla v závěru i vyrovnat, ale střelu Ondřeje Lingra zblokovala domácí obrana. Neujala se ani hlavička Soufianeho Drameho. Zápas tak skončil výhrou Zlína 2:1.

FORTUNA:LIGA (PLATNÉ K 3. 11. 2018)