‚Legenda fotbalu, nejznámější Čech v Anglii.‘ Fotbalové osobnosti oceňují končícího brankáře

Fotbalový brankář Petr Čech oznámil, že po sezoně ukončí kariéru. Dlouholetá reprezentační jednička dokázala vítězit, ale zažila i chuť neúspěchu. Pozitiva v Čechově kariéře převažovala a český fotbal přijde v létě o jednoho z nejúspěšnějších hráčů historie.

Londýn, Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helma se stala charakteristickým doplňkem Petra Čecha při zápasech | Zdroj: Reuters

Je to legenda našeho fotbalu, nejznámější Čech v Anglii, odpovídají bývalí fotbaloví reprezentanti Pavel Horváth a Luděk Mikloško na otázku, co se jim vybaví při vyslovení jména Petr Čech.

Poslední sezona Petra Čecha. Slavný brankář oznámil, že skončí

Číst článek

Šestatřicetiletý brankář oznámil, že po sezoně ukončí hráčskou kariéru, během které se stal jedním z nejúspěšnějších fotbalistů české historie.

„Za něj spíš mluvily věci na hřišti. Dlouho byl jasná jednička v reprezentaci a držel národní tým. Dobrých zápasů měl spoustu, těžko jeden vypíchnout,“ vyzdvihuje další bývalý reprezentant Karel Poborský především Čechovu stálou výkonnost.

I díky ní je Petr Čech rekordmanem v počtu zápasů v národním týmu. Během kariéry vyhrál Ligu mistrů, Evropskou ligu, Premier League i Anglický pohár. Národnímu týmu pomohl k bronzu na mistrovství Evropy 2004. A také se také stal devětkrát českým fotbalistou roku.

Hluboká noc, desítky minut po finále Ligy mistrů 2012. @Petr Cech se krátce zastavil u britských novinářů, ale mluvčí už ho tahala za rukáv do autobusu, kde čekal zbytek týmu. V tom se zastavil a proti vůli mluvčí se vrátil k českým novinářům, kteří přijeli jen kvůli němu.

15:15 – 15. 01. 2019

3 119

„Vybavuju si, jak v Chelsea sbíral nuly jako na běžícím pásu - jeden, dva zákroky za zápas. Bohužel u brankářů to není o skvělých zákrocích. U hráčů se vzpomíná na góly, u brankářů na chyby, takže chyba s Tureckem,“ vybavuje se Pavlu Horváthovi nevydařený závěr zápasu na mistrovství Evropy v roce 2008.

Češi tehdy ztratili dvougólové vedení a prohráli 2:3. I kvůli Čechově chybě tehdy národní tým nepostoupil do čtvrtfinále.

Od roku 2007 s helmou

K Petru Čechovi také patří okamžik, který si on nepamatuje, ale všichni ostatní na něj nezapomenou. Rok 2006, kdy Stephen Hunt kolenem prorazil Čechovi lebku. Od té doby musí chytat ve speciálně upravené helmě.

„Tenkrát jsem za ním byl v nemocnici, takže vím, jaké to bylo. Pro žádného brankáře není jednoduché vrátit se zpátky,“ vzpomíná bývalý brankář Luděk Mikloško na chvíli, kdy byla ohrožena nejen kariéra Petra Čecha.

O dalším životě úspěšného brankáře není jasno. Sám Čech v prohlášení řekl, že se chce plně koncentrovat na poslední půlrok v Arsenalu a budoucnost si nechá projít hlavou.

„Možná bude chtít zůstat v Anglii, třeba v nějaké pozici v Arsenalu. Nebo se vrátí do Sparty, jako to udělal Tomáš Rosický,“ naznačuje Pavel Horváth, co by mohl Petr Čech dělat, až v létě ukončí hráčskou kariéru.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme