Plzeň zůstává stoprocentní, vyhrála i na Spartě a ligu vede o osm bodů

Fotbalisté Plzně vytvořili nový rekord. Od začátku první ligy vyhráli všech deset zápasů. Nezastavila je ani pražská Sparta, kterou svěřenci trenéra Pavla Vrby porazili na Letné 1:0. O jediný zásah duelu se postaral kapitán hostů Daniel Kolář. Západočeši vedou tabulku o osm bodů před Slavií.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňští fotbalisté slaví jediný gól kapitána Koláře.

Plzeňští fotbalisté slaví jediný gól kapitána Koláře. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Sparta byla v utkání aktivnější, ale zradila ji koncovka. Po přestávce trefili tyč a dokonce docílila branky, kterou ale pro těsný ofsajd Tala Ben Chaima rozhodčí neuznali.

Plzeň vyhrála i desáté kolo ligové sezony a symbolicky na Letné překonala historicky nejlepší vstup do ročníku v podání z Sparty z roku 2011. Pražané utrpěli v desátém zápase nejvyšší soutěže šestou ztrátu a propadli se na šesté místo tabulky o hrozivých patnáct bodů za Viktorii.

Sparťanský veterán Rosický začal jen na lavičce, v plzeňské základní sestavě zase ještě stále chyběli defenzivní lídři Hubník s Limberským, kteří se uzdravují po zranění.

V první půli se hrál na Letné vyrovnaný fotbal a v ofenzivě byla mírně nebezpečnější Sparta. Pražané také měli první gólovou šanci, Lafata ale po patičce od Kadlece pálil na konci 17. minuty těsně vedle. Sparťanský kapitán pak netrefil branku ani po další nadějné akci. V 26. minutě zahrozila také Plzeň, Dúbravka ale Kolářovu střelu nadvakrát zkrotil.

O deset později domácí marně žádali penaltu. Zahustel obehrál nedůrazného Havla, přihrávku trefil do Kopicovy ruku, kterou měl hostující záložník položenou na trávníku, ale rozhodčí Příhoda penaltu nenařídil.

Dvě minuty poté otevřela Viktoria skóre. Mavuba nechal nacentrovat před vápnem stopera Hejdu a bývalý hráč Sparty Kolář přesnou hlavičkou do horního rohu branky překonal Dúbravku.

Sparta mohla ihned odpovědět, ale Hovorkovu hlavičku vykopl z brankové čáry Hejda. Už v nastavení první půle domácí děkovali gólmanu Dúbravkovi, jenž chytil Petrželovu tutovou šanci zblízka po Kopicově střílené přihrávce.

Západočeši měli velkou možnosti i těsně po pauze, kdy Krmenčíkovu střelu vyrazil Dúbravka. Na druhé straně pálil z hranici vápna těsně vedle Kadlec a Lafatovu hlavičku pak odvrátil z prázdné branky Řezník. Po hodině naskočil do hry Rosický a po jeho centru měl v 69. minutě na hlavě vyrovnání Zahustel, Plzeň však skvělým zákrokem zachránil gólman Kozáčik.

Sparta se tlačila za vyrovnáním, ale neprosadila se ani v 73. minutě, kdy Kadlecův oblouček přes Kozáčika zamířil vedle. Domácí dostali v závěru soupeře pod drtivý tlak. Sedm minut před koncem napálil agilní Kadlec povedenou střelou z dálky tyč, míč vrátil do sítě Ben Chaim, ale rozhodčí kvůli těsnému ofsajdu gól neuznali. Plzeň už se ubránila a porazila Letenské v šestém z posledních sedmi ligových soubojů.

(0:1)
Branka: 38. Kolář. Rozhodčí: Příhoda – Moláček, Kříž. ŽK: V. Kadlec – Krmenčík, Hejda, Havel, Hrošovský, Zeman. Diváci: 17 134.