Před 50 lety si Dukla zahrála semifinále Poháru mistrů. Už se to nebude opakovat, říká současný šéf týmu

Je to teď divoká představa, ale kdysi i české kluby hrály fotbalovou Ligu mistrů až do závěrečných kol. Na začátku 90. let se Sparta probojovala do semifinálové skupiny. A nyní je to přesně 50 let od odvety klasického semifinále tehdy ještě Poháru mistrů mezi Duklou a pozdějším vítězem Celtikem Glasgow. Juliska tehdy byla k nepoznání a domácím tam při jednom z nejslavnějších zápasů české klubové historie fandil i současný šéf Dukly.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý fotbalista Dukly Ivan Novák (vpravo) | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Z Podbaby vedou k bráně Julisky dlouhé schody a 74letý Ivan Novák názorně ukazuje, jak je v rámci tréninku před půl stoletím se spoluhráči stokrát dokola vybíhal.

Jeho vyprávění zaujatě sleduje i Bohumil Paukner, který dnes fotbalové Dukle šéfuje. Před 50 lety jí zatím jenom fandil, a to přímo tady na stadionu při odvetě semifinále Poháru mistrů.

„Byl to pro mě samozřejmě obrovský zážitek. Juliska byla vyprodaná, přistavěly se tribuny, aby stadion pojal více lidí. Tak to bylo i před tím na Ajax, který jsme i Cruijffem vyřadili. Byl to sice úžasný zážitek, ale zápas sám o sobě hezký nebyl," vzpomíná hlavní představitel Dukly na remízu 0:0, po které postoupil do lisabonského finále Celtic, když předtím v Glasgow nad Pražany zvítězil 3:1.

„Udělali obranný val a nenechali nás projít. Bušili jsme do nich, ale nešlo to, takže jsme vypadli. Útěchou pro nás bylo, že ten pohár pak vyhráli," říká Ivan Novák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 50 lety si hráči pražské Dukly zahráli o finále nejprestižnější fotbalové soutěže

Ivan Novák odehrál v obraně Dukly oba semifinálové zápasy a taky on si vybavuje, jak se před odvetou kapacita Julisky narychlo zvyšovala.

„Na stadionu nebyla tribuna jako dnes. Byla tam stráň, nějaké sedačky, ale jinak to byla tráva, skála, kamení. Dukla před zápasem ale zařídila takové ochozy. Byli jsme zvyklí, že lidi stáli kolem a najednou vyběhneme na hřiště, kde byla plná stráň lidí, jako kdyby tam byl normální stadion."

Mezi nimi i 17letý student Bohumil Paukner. Samozřejmě nemohl tušit, že mu jeho oblíbený klub jednou bude patřit, byť už ne tak silný a dominantní.

„Kapka lítosti tam je. Kapka smutku tam zůstane i po těch desítkách let, protože víte, že už se to nebude opakovat. Aby se to povedlo českému klubu, a navíc Dukle Praha, tak to je nepravděpodobné," dodává předseda představenstva Dukly, která si přesně před 50 lety na Julisce zahrála semifinále Poháru mistrů.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme