Proti režimu protestovali před 28 lety i fotbalisté. Šilhavý byl po bojkotu před vyšetřovací komisí

Listopadové události v roce 1989 prožívali i čeští fotbalisté. Hráči Slavie a Chebu se dokonce dohodli, že na protest neodehrají vzájemný zápas, a připojí se tím k demonstrujícím studentům. Tehdejší kapitáni obou týmů se teď sešli ve Slavii coby trenéři.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý

Trenér Slavie Jaroslav Šilhavý | Zdroj: ČTK

Když rozhodčí přivedli týmy na hřiště, Pavel Řehák a Jaroslav Šilhavý vyběhli na poloprázdnou starou dřevěnou tribunu na stadionu v Edenu a přečetli společné prohlášení. Oznámili, že zápas neodehrají, a vyzvali ostatní mužstva, aby udělala to samé. „Všichni tehdy byli na Letenské pláni,“ vzpomínal pro Radiožurnál tehdejší chebský kapitán Jaroslav Šilhavý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pavel Řehák a Jaroslav Šilhavý před 28 lety odmítli jako kapitáni Slavie a Chebu odehrát zápas fotbalové ligy

Současného kouče slávistického áčka doplnil kouč juniorky sešívaných Řehák: „Nevzpomínám si, že bychom si připouštěli nějaké sankce. Byli jsme přesvědčení, že režim padne a chtěli jsme pomoci i tímhle způsobem.“

Rudá Hvězda Cheb spadala pod ministerstvo vnitra. Šilhavý a spol. tak byli přeci jen pod větším tlakem než slávisté. Kluboví funkcionáři je od bojkotu odrazovali a záležitost řešila i zvláštní vyšetřovací komise. „Tehdejší velitel fotbalistů pan Beneš se před ní vykrucoval, ale jinak se nás zastával. Odcházeli jsme s tím, že se verdikt dozvíme, na což už zaplaťpánbůh nedošlo,“ popisoval Šilhavý.

Zápas se měl hrát v sobotu 25. listopadu, kdy byla velká demonstrace na Letné. I když fotbalisté protestovat chodili, tehdy se tam z Edenu nepřesunuli. Slávistický srdcař Řehák to osobitě vysvětluje v narážce na sparťanského rivala. „Na Letnou nejezdím. Se spoluhráči jsme chodili na Václavské náměstí.“

I on dostal díky Sametové revoluci možnost odejít do zahraničí. V devadesátých letech působil v Japonsku. „Dříve jsme moc o zahraničí neuvažovali, protože byly jasně dané podmínky. Museli jsme něco odehrát v reprezentaci i lize,“ vysvětloval. Mimochodem ostatní ligové týmy se tehdy v listopadu 1989 ke Slavii a Chebu připojily a vedení soutěže nakonec celé kolo odložilo.

Petr Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme