První zápas českého fotbalu se hrál v Roudnici před 130 lety. Nebo ne? Historici se rozcházejí

Historicky první fotbalový zápas v českých zemích je opředený tajemstvím. Podle některých pramenů k němu došlo přesně před 130 lety, podle jiných o pět let později. Ví se jistě, že se hrálo na ostrově v Roudnici nad Labem.

Roudnice nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrálo se na ostrově v Roudnici nad Labem. A shodují se také soupeři, že k utkání nastoupili zástupci tamního Sokola proti členům veslařského klubu ČAC, tedy Českého Athletic Clubu. Tím ale shodné údaje končí. Není jasné ani, podle jakých se hrálo pravidel, ani to, zda opravdu soudcoval kníže Lobkowicz.

Za slávisty přijeli fanoušci Celticu, uctili památku legendárního trenéra

Číst článek

Jasno není ani ohledně data. Zatímco třeba kniha Fotbal - trénink budoucích hvězd od Jaromíra Votíka uvádí opravdu jako datum prvního zápasu 29. září 1887, Josef Pondělík ve své publikaci Století fotbalu uvádí, že k utkání došlo, ale 15. srpna 1892, a to na počest Národní jednoty severočeské. To by znamenalo, že výročí bylo, ale už v minulém měsíci a bylo to jen 125 let.

Podle Josefa Pondělíka skončil zápas 1:0 pro veslaře, ale třeba ČTK uvádí, že se výsledek nedochoval. Největší zásluhu na tomto prvním zápase "hry v míč kopaný" prý měl učitel tělocviku na roudnickém gymnáziu Jan Sommer, který se s fotbalem seznámil v zahraničí.

Více zdrojů se kloní k roku 1887, což by mohlo naznačovat, že opravdu čeští fotbaloví fanoušci slaví sto třicáté výročí. Rok 1887 podporuje i pomník, který stojí přímo v Roudnici.

První fotbalová fotografie z českých zemí. Loučeňské zámecké mužstvo v roce 1893 v pruhovaných dresech v erbovních barvách Thurn-Taxisů | Foto: archiv | Zdroj: Josef Pondělík - Století fotbalu

Organizovaně se začal fotbal v českých zemích rozmáhat o pár let později. Nejstarší český klub se nacházel v Loučni na Nymbursku. Když se na tamní zámek princ Erich Thurn-Taxis ze studií v Anglii, on, komorník a zahradník tvořili osu prvního mužstva spolu s hochy z okolí.

Až pak vznikly v Praze kluby jako Sparta a Slavia. První pražské derby se odehrálo na Císařské louce v roce 1896 a skončilo 0:0. Sparta sice dala gól, ale rozhodčí, který nebyl nikdo jiný než propagátor sportu Josef Rössler Ořovský, ho po zápase odvolal, protože s ním musely oba týmy souhlasit.

Slavia dodatečně nesouhlasila a nevraživost byla na světě.

Nejstarší dochovaný snímek Sparty pochází z roku 1896 | Foto: archiv | Zdroj: Josef Pondělík - Století fotbalu

David Prouza, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme