Reprezentace nezachytila pokrok a ženský fotbal má malou sledovanost, mrzí Ščasnou

Ženské fotbalové Euro se už pomalu blíží do rozhodující fáze. Ačkoli několik fanoušků by se v České republice našlo, celková sledovanost je v místních poměrech velmi malá. Podle bývalé reprezentantky Pavlíny Novákové Ščasné jsou důvody především dva. Slabý zájem médií a nepůsobivé výkony reprezentace.

Roudnice nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalistka Pavlína Ščasná | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Fotbal mají v rodině. Pavlína Nováková Ščasná je v historii nejznámější českou hráčkou. Její otec zase ještě nedávno trénoval pražskou Spartu. „Můj děda je věrným fanouškem ženského fotbalu a zůstal jím i po mém konci. Hodně mě informuje, i když v českých médiích se zprávy téměř neobjevují,“ říká pro Radiožurnál Ščasná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ženské fotbalové Euro se blíží ke svému konci, v Čechách o něj zájem není

Důvodů, proč v Česku sleduje Euro minimum lidí, je víc. Dva jsou ale hlavní. Národní tým na turnaji v Nizozemsku není, i když třeba v semifinále jsou družstva jako Rakousko nebo Nizozemsko, se kterými hrál ještě relativně nedávno vyrovnané zápasy. „Neřekla bych, že se český tým zhoršil. Ostatní se spíš zlepšily, takže jsme začali zaostávat,“ myslí si Ščasná.

Sama si zahrála ve Spojených státech, Německu nebo Švédsku. Má tak dobré srovnání s Českem, kde ženský fotbal zrovna neláme rekordy ve sledovanosti. A to je druhý důvod. Ve zmiňovaných zemích je popularita a kvalita mnohem větší. „Ve švédské i americké lize jsou živé přenosy, vstupy, analýzy po zápase. Začalo se vysílat na internetu,“ popisuje Ščasná rozdíly.

Hodně fanoušků dorazí také na stadiony. Návštěvy jsou oproti zdejším poměrům nesrovnatelné. „Tady chodí jen rodinní příslušníci a psi,“ zlehčuje. „V lepších zahraničních ligách dorazí na zápas tři až čtyři tisíce lidí,“ tvrdí bývalá elitní hráčka Pavlína Nováková Ščasná, která doufá, že stagnace v českém ženském fotbale skončí a úroveň půjde nahoru.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme