Italská policie vyhostila dva příznivce Slavie po utkání Evropské ligy, pobodaný fanoušek je v bezpečí

Ze šesti zadržených fanoušků pražské Slavie v Itálii po čtvrtečním utkání fotbalové Evropské ligy na hřišti AS Řím čtyři už byli propuštěni, dvěma bylo vydáno rozhodnutí o okamžitém vyhoštění. V pátek to oznámilo ministerstvo zahraničí. Tři fanoušci jsou ukrajinské národnosti s rezidencí v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fanoušci Slavie Praha na stadionu v Římě

Fanoušci Slavie Praha na stadionu v Římě | Zdroj: ČTK / AP

Vedení pražské Slavie v pátek na sociálních sítích oznámilo, že podá protest proti počínání italské policie při utkání.

Zouvání bot, zadržení v sektoru. Fanoušci Slavie na sítích popisují chování policie, kritiku přidal i Tvrdík

Číst článek

Na chování policistů a pořadatelů si stěžovali někteří příznivci. V pátek dopoledne se uskutečnila schůzka diplomatů z českého velvyslanectví v Římě se zástupci Slavie, kteří ústně vyjádřili protest proti chování policie.

„Poté, co nám Slavia tento protest odevzdá písemně, tak ho předáme na italské ministerstvo zahraničních věcí. Mohu potvrdit, že o incidentu osobně hovořil pan ministr Jan Lipavský i s předsedou představenstva Jaroslavem Tvrdíkem. Podle našich informací bude Slavia požadovat od italské policie omluvu,“ uvedl mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Ambasáda v Římě evidovala šest zadržených fanoušků, z nichž polovina je ukrajinské národnosti s rezidencí v Česku. Čtyři lidé byli zadrženi v souvislosti s pokusem odpálit v centru Říma pyrotechniku, tito občané již byli propuštěni. Dvě osoby byly zadrženy na stadionu kvůli agresivnímu chování, těm bylo vydáno rozhodnutí o okamžitém vyhoštění.

Slávističtí fanoušci si stěžovali mimo jiné na přehnané kontroly pořadatelů a také na to, že byli dlouho po závěrečném hvizdu drženi na Olympijském stadionu. Na to po utkání, které Pražané prohráli 0:2, upozornil i šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

„Je v rozporu se všemi racionálními pravidly pro organizaci fotbalových zápasů. To, že drží v sektoru naše fans, mezi kterými jsou rodiny s dětmi, 1,5 hodiny po zápase, je doslova šok,“ uvedl na sociální síti X.

Pobodaný fanoušek

Vršovický klub v pátek pomáhal zajistit bezpečný odjezd svých příznivců z Itálie. „Aktivně spolupracujeme s fanoušky, kterým se snažíme poskytovat všestrannou pomoc. Fanoušek, který se stal obětí násilného činu ze strany domácích příznivců, a to za přítomnosti policie (útok nožem), byl ošetřen a je nyní v bezpečí,“ přiblížila Slavia.

Mluvčí římské policie potvrdil, že policisté ve čtvrtek zasáhli proti skupině slávistických fanoušků v centru Říma. Stalo se tak, protože příznivci pražského klubu se snažili na ulici zapálit pyrotechniku.

Při následovné potyčce byly čtyři zadrženi a zranilo se šest policistů. Mluvčí se odmítl vyjádřit k stížnosti, že slávističtí fanoušci mohli odejít až hodinu a půl po konci zápasu. Podle něj se ale mohlo jednat o „důvody veřejného pořádku“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme