Snižte vstupné, je to pro vás výhodnější, vyzývá anglické kluby kapitán Manchesteru City

Kapitán Manchesteru City a belgické reprezentace Vincent Kompany apeloval na kluby Premier League, aby zlevnily vstupenky na své zápasy a nalákaly „ty pravé“ fanoušky na tribuny.

Manchester Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vincent Kompany v dresu Manchesteru City.

Vincent Kompany v dresu Manchesteru City. | Foto: Lee Smith | Zdroj: Reuters

Belgický reprezentant nedávno získal titul MBA na Manchesterské univerzitě, kde se věnoval výzkumu výhody domácího prostředí. Jednatřicetiletý obránce ve své práci došel k tomu, že z obchodních důvodů jsou pro kluby nejvyšší anglické fotbalové soutěže levnější vstupenky výhodnější.

 „Výhoda domácího prostředí se odvíjí od atmosféry, kterou dokážete vytvořit. A atmosféru dělají lidí, kteří navštěvují stadiony,“ řekl Kompany rádiu BBC 5.

„Premier League generuje dvakrát až třikrát vyšší zisky než ostatních pět nejlepších lig v Evropě. Dnes jsou nejdůležitější příjmy z televize a ceny lístků mají pro kluby čím dál menší význam. Liga je teď prostě hlavně televizní produkt, a tak je třeba, aby to byl nejlepší produkt na světě. A to nejen nejlepšími hráči, ale také nejlepší atmosférou, tedy správnými lidmi na správném místě,“ vysvětluje Kompany.

Kompany, který je v Manchesteru od roku 2008 a během jehož působení se ze City postupně stal jeden z nejbohatších klubů světa, tvrdí, že fanoušci, kteří pro svůj klub žijí nejvíc, si pravidelné návštěvy stadionu často nemohou dovolit.

„Prestiž Premier League se zvyšuje a liga posiluje na trzích v Africe, Číně, Indii a Americe, takže můžete mít drahé lístky a zaplnit tribuny turisty, čímž vyděláte na vstupném více peněz. Otázka ale je, jak stadiony bez opravdových fanoušků ovlivní Premier League jako produkt,“ dodal Kompany.

Ceny vstupenek na Premier League po letech klesly. Ale je to dost?

Ačkoliv ceny lístků na Premier League po několika letech poprvé ve většině případů nerostly, stále jsou jednoznačně nejdražší v Evropě. Průměrná cena nejlevnější permanentní vstupenky činí 464 liber (zhruba 13 316 korun), nejlevnější vstupenka na jednotlivé domácí utkání stojí v průměru 29,30 liber (zhruba 841 korun).

Mezi jednotlivými anglickými provligovými kluby jsou ale velké rozdíly. Příznivce nováčka ligy Huddersfieldu Town přijde sezonní vstupné na 100 liber, naopak nejhlouběji do kapsy si sáhnou fanoušci Arsenalu, kteří zaplatí minimálně 891 liber.

Během poločasu překonal Shearera i Messiho. Harry Kane je nejlepším střelcem Evropy

Číst článek

Pro srovnání: v německé Bundeslize zaplatíte průměrně za nejlevnější dostupnou permanentku na místo k sezení 331 eur, což je asi 8440 korun. Na stání vás sezonní vstupenka vyjde dokonce jen na v přepočtu 4575 korun. A třeba taková pražská Slavia, mistr české ligy, si před sezonou za nejlevnější permanentku účtovala 2000 korun.

Na stadionech v Anglii i přes vysoké ceny vstupenek moc prázdných míst nenajdete, takže by se leckdo mohl ptát, proč by měly kluby ceny lístků řešit. Jenže vyprodané hlediště ještě nemusí znamenat ideální fotbalové prostředí.

Podle ankety, kterou provedla BBC mezi respondenty ve věku 18 až 24 let, je cena lístků na fotbal pro 82 procent dotázaných příliš vysoká na to, aby chodili na fotbal pravidelně. Podle průzkumu Daily Mirror zase 75 procent dotázaných řeklo, že jsou pro ně vstupenky na Premier League příliš drahé.

Fotbal se tak v kolébce tohoto sportu postupně stává záležitostí pro vyšší vrstvy a zároveň se na tribunách objevuje stále méně mladých lidí. A tím, jak upozorňuje i Kompany, často trpí atmosféra.

tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme