V kauze kolem Berbra padají tresty. Delegát Skála a rozhodčí Tarkovský dostali podmínku a pokutu

V kauze korupce a zpronevěry ve fotbale kolem bývalého místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Romana Berbra v úterý padly u plzeňského okresního soudu dva podmíněné tresty. Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou se státním zástupcem Janem Schollem uzavřeli bývalý fotbalový delegát Miroslav Skála a Petr Tarkovský.

Plzeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý rozhodčí Petr Tarkovský byl potrestán u plzeňského soudu v kauze kolem bývalého místopředsedy Fotbalové asociace České republiky Romana Berbra

Bývalý rozhodčí Petr Tarkovský byl potrestán u plzeňského soudu v kauze kolem bývalého místopředsedy Fotbalové asociace České republiky Romana Berbra | Foto: Miroslav Chaloupka | Zdroj: ČTK

Tarkovskému soud za legalizaci výnosů z trestné činnosti z nedbalosti uložil osmiměsíční trest se zkušební lhůtou 18 měsíců a pokutu 55 tisíc korun, splatnou v deseti měsíčních splátkách. Skálovi za přijetí úplatku vyměřil osmiměsíční trest s dvouletou zkušební lhůtou, pokutu 48 tisíc korun a zákaz činnosti rozhodčího a podobných funkcí na čtyři roky. Oba rozsudky jsou pravomocné.

Berbr u soudu v Plzni odmítl celou žalobu. S ostatními lidmi z celé kauzy se prý nestýkal

Číst článek

V rozsáhlé kauze viní státní zástupce Berbra a další lidi z korupce za ovlivňování zápasů a také ze zpronevěry při vyvedení peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu prostřednictvím fiktivních faktur. Podle obžaloby pomohl třiatřicetiletý Tarkovský s převodem peněz pocházejících z krajského svazu dalšímu z obžalovaných, bývalému hráči a funkcionáři Michalu Káníkovi, který je bratrem Tarkovského přítelkyně.

Podle spisu nechal Káník převést Tarkovskému na účet celkem 1,3 milionu korun. Tarkovský následně peníze vybral a Káníkovi předal v hotovosti. U soudu Tarkovský připustil, že transakci uskutečnil, nijak ale neřešil, na co peníze jsou a odkud pocházejí. Z převodu peněz podle Scholleho neměl žádný prospěch. Za žalovaný skutek mu hrozilo až tříleté vězení.

Delegát Skála u soudu přiznal přijetí úplatku po zápase Slavoje Vyšehrad s Ústím nad Orlicí z května 2019. Podle obžaloby to bylo za to, že se v jeho zprávě o zápase neobjeví informace o ovlivnění zápasu ve prospěch Vyšehradu a o chybějícím videozáznamu ze zápasu.

Pokračování ve středu

Ve středu bude soud rozhodovat o zbývajících dvou dohodách, které Scholle uzavřel s bývalým rozhodčím Tomášem Grímmem a s bývalým sudím Markem Janochem. Oběma navrhuje podmíněné a peněžní tresty a zákazy činnosti v různém rozsahu.

Čtyři případy projednávané v tomto týdnu se z celé kauzy vyjmuly k samostatnému projednání. Soud s ostatními obžalovanými včetně Berbra má pokračovat v týdnu od 18. září.

Soudní jednání v korupční kauze začalo 17. dubna. Rozsáhlá obžaloba na 21 lidí z fotbalového prostředí a FC Slavoj Vyšehrad zmiňuje 70 svědků, přímo k soudu jich bylo původně předvoláno 11. Část už vypovídala, přibyli ale další předvolaní svědci, takže je jich podle soudce zatím asi 20.

Podle obžaloby stál Berbr v čele organizované skupiny, která se v letech 2019 a 2020 podílela na zmanipulování deseti zápasů třetí a druhé ligy. Berbra státní zástupce viní z toho, že využíval svého dominantního postavení ve FAČR a ovlivňoval nasazování rozhodčích na utkání Slavoje Vyšehrad podle požadavků tehdejšího sportovního ředitele klubu Romana Rogoze. Vybraní sudí a delegáti, ale i jeden hráč a funkcionář konkurenčních klubů pak za úplatek pomáhali Vyšehradu k výhře, říká obžaloba.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme