Sparta ukončila čekání na výhru v derby, jediným gólem rozhodl Haraslín. Slavia padla po 54 zápasech

Fotbalisté Sparty zvítězili ve šlágru 10. kola první ligy v dlouhé přesilovce nad Slavií 1:0. Jubilejní 300. pražské derby rozhodl ve 42. minutě z přímého kopu premiérovou brankou v české nejvyšší soutěži Lukáš Haraslín jen pár chvil poté, co byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Aiham Ousou.

Praha (Aktualizováno: 20:58 3. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské derby mezi Spartou a Slavií

Pražské derby mezi Spartou a Slavií | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Sparťané porazili městského rivala po 14 vzájemných soutěžních zápasech a premiérově od března 2016. Slávistický obhájce titulu v lize utrpěl porážku poprvé od loňského března po rekordních 54 zápasech. V sezoně nejvyšší soutěže už není tým, který by neprohrál.

Utkání Sparta - Slavia jsme sledovali online.

Sparta před 17 093 diváky podruhé za sebou v lize vyhrála a dostala se o bod před Slavii na druhé místo tabulky. Na vedoucí Plzeň ztrácejí Letenští čtyři body. Vršovický celek má k dobru odložený duel s Olomoucí.

Zatímco sparťanský trenér Vrba postavil totožnou základní sestavu jako ve čtvrtečním vítězném duelu skupiny Evropské ligy s Rangers (1:0), jeho protějšek Trpišovský oproti prohře na hřišti Feyenoordu Rotterdam 1:2 v Evropské konferenční lize udělal pět změn.

V šesté minutě Hložek po rohovém kopu nastřelil paži slávisty Schranze, rozhodčí Berka však nechal pokračovat ve hře. Vzápětí Ousou hlavou sklepl míč Mandousovi do protipohybu, hostující brankář ale zabránil v jeho cestě do sítě.

Ve 14. minutě Masopust z autového vhazování našel ve vápně Kuchtu, který přetlačil Panáka, ale svůj 100. ligový start gólem neoslavil, jelikož zblízka Nitu nepřekonal. Lingrova dorážka skončila vedle. Po necelé půlhodině se k první větší šanci dostali i domácí. Pešek rozehrál standardní situaci nakrátko na Haraslína, jehož střelu z úhlu před brankou odkopl jeden z bránících slávistů.

Ve 34. minutě se Pešek probil přes několik protihráčů až do šestnáctky, jenže Mandous jeho prudkou ránu vyrazil na roh. O sedm minut později stoper červenobílých Ousou na hranici vápna nedovoleně zastavil Haraslína a sudí Berka ho po druhé žluté kartě vyloučil.

Domácí využili přesilovku okamžitě, když Haraslínův přímý kop z 23 metrů Schranz nešťastně srazil do Mandousova protipohybu. Pětadvacetiletý slovenský záložník vstřelil ve čtvrtém ligovém duelu v dresu Letenských první gól. Slavia inkasovala proti Spartě po čtyřech soutěžních zápasech. Vzápětí se agilní křídelník prodral do šestnáctky a slávistický brankář na poslední chvíli odvrátil balon před dobíhajícím Minčevem.

Plavšiće Letná vypískala

Do druhého poločasu místo slávisty Samka naskočil k nevoli domácích fanoušků bývalý sparťan Stanciu. Domácí mohli ihned po změně stran navýšit vedení, jenže Haraslín trefil pouze Mandouse. Stanciu poté z dálky protáhl svého spoluhráče z rumunské reprezentace Nitu. Po téměř hodině hry osamocený Haraslín prováhal zblízka možnost zakončit a neuspěl ani Hložek.

Kouč Trpišovský poté poslal na trávník záložníka Plavšiće, který do Edenu přišel v létě právě ze Sparty. Domácí příznivci ho „přivítali“ ohlušujícím pískotem. V 83. minutě Pavelkova přízemní rána skončila na boční síti. Hosté si nevypracovali výraznější příležitost ani v rozkouskovaném závěru.

Sparta porazila na Letné Slavii po šesti soutěžních zápasech a pod Vrbou neprohrála ani ve 14. domácím ligovém duelu. Slavia venku v nejvyšší soutěži našla přemožitele po 27 utkáních.

10. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Slavia Praha 1:0 (1:0)
Branka: 42. Haraslín. Rozhodčí: Berka - Hájek, Kříž - Franěk (video). ŽK: Pavelka, Dočkal, Sáček, Nita - Ousou, Köstl (asistent trenéra), Kuchta, Krmenčík, Bah, Trpišovský (trenér), Traoré, Bořil. ČK: 41. Ousou. Diváci: 17 093.