Konec fotbalové superligy? Šest anglických klubů po kritice oznámilo odchod

Všech šest anglických fotbalových klubů oznámilo odchod z projektu superligy, v němž tak zhruba po 48 hodinách od vyhlášení zbyla polovina z dvanácti týmů. Představitelé plánované uzavřené soutěže, která v minulých dvou dnech vzbudila masivní odpor fotbalové veřejnosti, uvedli, že „vzhledem k okolnostem zváží nejvhodnější kroky k úpravě projektu“.

Londýn (Aktualizováno: 10:08 21. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Erik Lamela střílí gól kopem zvaným "rabona"

Arsenal i Tottenham oznámily odchod ze superligy | Zdroj: Reuters

Anglické kluby odstoupily ze zamýšlené ryze komerční nezávislé soutěže po mimořádně silné kritice fanoušků, hráčů, trenérů, národních vlád, fotbalových svazů a mezinárodních federací UEFA a FIFA, jež účastníkům pohrozily sankcemi.

UEFA nevyřadí týmy superligy ze soutěží. To by zkrachovala, míní fotbalový expert Luhový

Číst článek

Jako první ohlásil v úterý pozdě večer odchod Manchester City, brzy nato ho následovaly Arsenal, Manchester United, Liverpool, Tottenham a Chelsea.

V projektu plánované elitní soutěže pro 20 týmů, z nichž patnáct by mělo účast automaticky zajištěnou, tak zbyly tři velkokluby ze Španělska (Real Madrid, Barcelona, Atlético Madrid) a tři z Itálie (Juventus Turín, AC Milán Inter Milán).

Setrvání těchto klubů v projektu je také nejisté. Podle agentury ANSA by mohl jako další odejít Inter, jehož nejmenovaný představitel uvedl, že „superligový projekt ve svém současném stavu není v zájmu Interu“. Barcelona má zase ve smlouvě se soutěží klauzuli, že může odstoupit, pokud účast neschválí členové klubu.

Pozdržení projektu

Představitelé superligy v reakci na bouřlivý vývoj vydali prohlášení naznačující minimálně pozdržení projektu. „Vzhledem k okolnostem zvážíme nejvhodnější kroky k úpravě projektu. Našimi cíli vždy bylo nabídnout fanouškům nejlepší možné zážitky a zvýšit solidární platby celé fotbalové komunitě,“ uvedla organizace se sídlem v Madridu.

Šéf UEFA Čeferin: Fotbalisty hrající v nové superlize nepustíme na mistrovství světa nebo Evropy

Číst článek

Superliga byla vyhlášena v noci na pondělí a jejím šéfem byl zvolen prezident Realu Florentino Pérez, jenž v minulých dnech projekt vehementně bránil.

Evropská fotbalová unie UEFA, jejíž klíčový produkt Ligu mistrů superliga ohrožovala, pohrozila zapojeným klubům i jejich hráčům sankcemi. Prezident UEFA Aleksander Čeferin v úterý na kongresu vyzval především anglické kluby, aby přehodnotily svou účast v projektu, a jejich následné rozhodnutí odejít ocenil.

„Jak jsem řekl včera, je obdivuhodné uznat chybu, a tyto kluby udělaly velkou chybu. Ale jsou zpět mezi námi a vím, že mají hodně co nabídnout nejen našim soutěžím, ale celému evropskému fotbalu. Nejdůležitější nyní je, abychom obrátili list, znovu vybudovali jednotu, která tu byla před touto záležitostí, a šli kupředu společně,“ řekl Čeferin.

Omluva od klubů

Většina anglických klubů vydala ke svému odchodu ze superligy jen stručné prohlášení, nicméně například Arsenal se svým fanouškům omluvil.

„Nechtěli jsme vyvolat takové obtíže. Když ale přišlo pozvání připojit se k superlize, nechtěli jsme zůstat pozadu, abychom ochránili Arsenal a jeho budoucnost. Na základě toho, co jsme od vás a široké fotbalové komunity v minulých dnech slyšeli, se z navrhované superligy odhlašujeme. Udělali jsme chybu a omlouváme se za ni,“ napsal Arsenal v otevřeném dopise fanouškům.

Za dvoudenní chaos se dnes veřejně omluvil také majitel Liverpoolu John Henry. „Tento projekt by nemohl vydržet bez podpory fanoušků. Během 48 hodin jste se vyjádřili velice jasně, že nevydrží. Slyšeli jsme vás. Slyšel jsem vás,“ uvedl Henry ve videu na klubovém webu.

Ještě před oficiálním odchodem klubu ze superligy se vyslovili pro opuštění projektu hráči včele s kapitánem Jordanem Hendersonem.

„Chci se omluvit (trenérovi) Jürgenu (Kloppovi), hráčům a všem, kteří tvrdě pracují na tom, aby byli naši fanoušci hrdí. Za tuto zbytečnou negativitu minulých dnů jsem zodpovědný jen já sám, oni s tím nemají nic společného,“ řekl vlastník Liverpoolu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme