Fotbalové Euro se definitivně přesouvá na příští rok. UEFA přerušila Ligu mistrů a Evropskou ligu

Fotbalové mistrovství Evropy se kvůli pandemii nového typu koronaviru letos v létě neodehraje. Evropská fotbalová unie UEFA v úterý po videokonferenci se zástupci všech 55 členských zemí odložila šampionát na příští rok. Turnaj se bude hrát ve stejném formátu a ve stejných zemích od 11. června do 11. července 2021.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obří trofej fotbalového Eura 2020

Trofej pro vítěze fotbalového Euro, které se mělo konat v tomto roce | Foto: Mike Egerton | Zdroj: Reuters

UEFA zároveň do odvolání přerušila všechny své soutěže včetně Ligy mistrů a Evropské ligy. Žádnou ze soutěží nechce unie rušit. Březnový reprezentační termín včetně play-off podle Ligy národů o evropský šampionát odložila na červen.

Nákaza se objevila i v kádru Herthy Berlín, reprezentační záložník Darida je v karanténě

Číst článek

UEFA vyzvala své členské země, aby se pokusily dohrát domácí soutěže, které byly kvůli opatřením proti nákaze přerušeny. Unie ustanovila pracovní skupinu, která bude hledat řešení, jak dokončit aktuální sezonu.

Evropský šampionát se měl letos konat od 12. června do 12. července a poprvé v historii ho mělo hostit 12 zemí. Poté, co v Evropě propukla pandemie nového typu koronaviru a řada vlád vyhlásila přísná opatření včetně omezení volného pohybu lidí, bylo prakticky jisté, že se turnaj v létě nebude moci odehrát.

Fotbalové Euro bylo odložen poprvé v historii, která se datuje od roku 1960. Mistrovství světa se naposledy podle plánu nehrálo v letech 1942 a 1946 kvůli druhé světové válce. Premiérově se velký turnaj uskuteční v lichém roce.

FAČR podpořil odložení

Odložení o rok podporovala i česká strana, kterou na videokonferenci zastupovali předseda Fotbalové asociace ČR Martin Malík a generální sekretář Jan Pauly.

Sportovci soutěží po síti. Thomas vyzval cyklistické amatéry, online se hrálo i sevillské derby

Číst článek

„Fakt, že se Euro neodehraje tento rok, byl, myslím, už pár dnů více než jasný. Nyní šlo o to vybrat ze všech možných variant cestu, která bude dávat z aspektů zdravotních, sportovních a samozřejmě sekundárně i ekonomických největší smysl. Tou je za nás určitě přesunutí evropského šampionátu o rok,“ uvedl Malík v tiskové zprávě.

„Průběh videokonference byl v tomto směru poměrně klidný a věcný. Ačkoliv samozřejmě nevíme, jak se bude situace ohledně koronaviru dál přesně vyvíjet, přesunutí Eura 2020 bylo jedinou možností, jak zajistit dohrání domácích soutěží,“ řekl Pauly.

Česká republika se v základní skupině Eura utká s Chorvatskem, Anglií a jedním ze čtyř vítězů play-off podle Ligy národů.

Finanční ztráta

Kvůli koronaviru byly v Evropě v uplynulých dnech postupně přerušeny domácí soutěže. V české lize zbývá odehrát šest kol základní části a následná nadstavba.

Server The Athletic uvedl, že odložení Eura o rok bude UEFA stát asi 275 milionů liber (8,2 miliardy korun). Podle webu bude Evropská fotbalová unie tuto částku požadovat po jednotlivých ligových soutěžích a klubech jako kompenzaci.

Po úterním jednání zůstává nejasné, jak se dohraje aktuální ročník Ligy mistrů a Evropské ligy, které se zastavily v průběhu osmifinále. Podle spekulací médií je ve hře i varianta Final Four pro semifinalisty. UEFA bude také hledat termíny pro utkání mládežnických reprezentací včetně jednadvacítky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme