UEFA vyhověla ruským protestům, Ukrajina musí před evropským šampionátem upravit dresy

Ruské protesty byly vyslyšeny a Evropská fotbalová unie UEFA nařídila Ukrajině upravit dresy pro fotbalové mistrovství Evropy. Na trikotech se nesmí objevit slogan „Sláva hrdinům“, který je podle UEFA jasně politický.

Nyon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský dres pro fotbalové EURO 2020 | Foto: Facebook - Andri Pavlenko | Zdroj: Reuters

Unie na druhou stranu odmítla stížnost Ruska proti obrysům mapy Ukrajiny na dresu, na níž je zahrnut i Moskvou anektovaný Krym a východní oblasti země kontrolované proruskými separatisty.

Rusko se před Eurem zlobí kvůli ukrajinským dresům, zobrazují Krym jako součást ukrajinského území

Číst článek

UEFA také povolila na dresu ponechat slogan „Sláva Ukrajině“, který je sám o sobě apolitický a unie ho pro využití na dresech schválila už v roce 2018.

UEFA nicméně uvedla, že problém vzniká v kombinaci obou sloganů. Formulace „Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!“ se stala jedním z hlavních hesel demonstrací na kyjevském Majdanu v roce 2014 namířených proti tehdejšímu prezidentovi podporovanému Kremlem Viktoru Janukovyčovi.

Válečné vzpomínky

Moskva si také tyto slogany spojuje s nacionalistickými skupinami, které během druhé světové války bojovaly proti Sovětskému svazu, což napsala Ruská fotbalová federace v úterý v protestním dopise UEFA.

„Specifická kombinace těchto dvou sloganů je zjevně politické povahy s historickým a militaristickým významem,“ uvedla ve čtvrtek UEFA.

Ukrajinský tým trenéra Andreje Ševčenka vstoupí do turnaje v neděli zápasem s Nizozemskem. Rusko zahájí Euro o den dříve proti Belgii.

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme