V nedělním zápase Sparty proti Liberci bude podruhé v české lize nasazeno video

Nedělní závěrečné utkání prvního jarního kola mezi pražskou Spartou a Libercem bude druhým zápasem v první fotbalové lize, v němž bude v ostrém online režimu nasazeno video. Nová technologie se poprvé objevila v české nejvyšší soutěži na závěr podzimu rovněž v duelu na Letné, kde se představila Mladá Boleslav. Celkem bude videorozhodčí na jaře využit minimálně ve 14 ligových zápasech.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V podzimním pražském derby sparťan Costa vykopl míč až za brankovou čárou. Tehdy videorozhodčí k dispozici nebyl a sudí Slavii chybně neuznal gól. | Zdroj: repo YouTube

Videorozhodčí hned při prosincové premiéře pomohl potvrdit úvodní gól Sparty, která nakonec vyhrála 3:0. Nebylo totiž jasné, zda míč přešel brankovou čáru. Sudí Karel Hrubeš gól uznal už během hry, následně ale situaci konzultoval s videorozhodčím Romanem Hrubešem, který jeho verdikt potvrdil.

Nyní se technologie po více než dvou měsících na Letné představí znovu. Videorozhodčím zápasu bude Radek Příhoda a jako hlavní sudí bude utkání řídit Petr Ardeleanu. Celkem bude video v jarní části ligy použito minimálně ve 14 zápasech, nejméně jednou v každém kole.

Během olympijského běsnění pomalu končí českým týmům zimní fotbalová příprava. Kdo ji zvládl nejlépe?

Číst článek

Rozhodnutí o tom, na který zápas nasadíme videorozhodčího, bude veřejnosti oznámeno vždy až před víkendem, nejčastěji ve středu nebo ve čtvrtek. Každé nasazení videorozhodčího musí schválit FIFA," řekl na tiskové konferenci šéfinstruktor videorozhodčích Roman Hrubeš.

Zatím bude video z technologických důvodů nasazeno jen v utkáních, které bude vysílat O2 TV Sport. Pracujeme ale na těch řešeních, aby to mohlo být i v jiných zápasech než v těch, které vysílá jen O2. Pokud vše půjde, jak má, jak se soutěž bude chýlit ke konci, nebude to jen o jednom zápase z kola, ale řekněme o dvou. Na pokrytí všech osmi zápasů zatím nemáme techniku a kapacitu," doplnil Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, která řídí profesionální soutěže.

Záložník Konaté přestoupil ze Sparty do Mladé Boleslavi

Číst článek

Testování videorozhodčího v jednotlivých soutěžích se blíží do finále. V březnu by FIFA a mezinárodní pravidlová komise IFAB měly rozhodnout, zda tato technologie plně zasáhne do světového fotbalu. I proto se zpřísnily podmínky, hlavně co se týče přípravy sudích.
Čeští rozhodčí se tak v zimní přestávce videu intenzivně věnovali.

Zaměřili jsme se na další výchovu rozhodčích. Během zimní přestávky bylo video použito v devíti utkáních - v sedmi zápasech zimní Tipsport ligy, v přípravném utkání v Berouně a přípravném zápase Bohemians s Ružomberokem. V něm došlo ke čtyřem situacím, které by se řešily za normálních okolností," přiblížil výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta.

Došlo ke zpřísnění podmínek, pravidel. Souvisí to s tím, že se blíží ono březnové datum. Jde o zintenzivnění edukace, zařazení výukových programů, ať už to byla školení, workshopy, nebo analýzy jednotlivých situací. Využili jsme k tomu i zimní soustředění na Kypru," dodal Hrubeš.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme