V severoirské reprezentaci spolu hrají katolíci i protestanté. Vždy to ale idylické soužití nebylo

Českým fotbalistům půjde v Severním Irsku o život. Naštěstí jen v přeneseném slova smyslu. Pokud večer nezvítězí, na mistrovství světa se nepodívají. Nic horšího je nepotká, což v Belfastu není úplně tak samozřejmé. Fotbal je tady dlouhá léta jedním z kolbišť, na kterých se odehrávají boje probritských protestantů a katolíků, kteří mají blíž k samostatnému Irsku.

Belfast Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plot v severoirském Belfastu | Foto: Jan Suchan | Zdroj: Český rozhlas Radiožurnál
Přehrát

00:00 / 00:00

I fotbal byl v Severním Irsku místem sporu mezi katolíky a protestanty

Taxikář Robert ukazuje nejznámější místa spojená s obdobím nazývaným anglicky The Troubles. Hotel Evropa, který zažil více než 30 bombových útoků, zdi pomalované bojovníky z obou znesvářených skupin.

Vidět jsou i vysoké ploty, které dodnes rozdělují katolíky a protestanty v místech, kde jejich domy stojí moc blízko u sebe. Také fotbalové stadiony bývaly třaskavým místem.

„Jo, na zápasech národního týmu jsme zpívali chorály, které moc nesouvisely s fotbalem. Spíš oslavovaly loajalistické paramilitární skupiny jako UDA nebo UVF,“ přiznává Robert, který také do jedné z nich patřil a odseděl si kvůli tomu v mládí osm let ve vězení.

Jedno z graffit v severoirském Belfastu | Foto: Jan Suchan | Zdroj: Radiožurnál

Zhruba od přelomu tisíciletí se severoirská fotbalová asociace usilovně snaží projevy tzv. sektářství z fotbalu vymýtit. Vždyť v reprezentaci jsou kromě protestantů i katolíci, kteří to ale pokaždé neměli jednoduché.

Na Neila Lennona protestantští fanoušci po přestupu do katolického Celticu nejdřív bučeli a pak mu vyhrožovali smrtí. On kvůli tomu ukončil reprezentační kariéru.

„Pokud by se tehdy rozhodl zůstat v reprezentaci, podpořili bychom ho. A kdyby dnes někdo ze Severních Irů přestoupil do Celtiku? Zdejší fanoušci by byli stoprocentně za ním. Už jsme dál než kolem toho roku 2000, kdy se to stalo Neilu Lennonovi,“ říká Radiožurnálu ředitel fotbalového rozvoje asociace Michael Boyd.

Sestrojili zde Titanic. V Belfastu se fotbalistům symbolicky staví do cesty severoirský ledovec

Číst článek

Ten před lety vymyslel a rozjel kampaň nazvanou Fotbal pro všechny. Navzdory tomu se v posledních letech objevilo několik hráčů-katolíků, kteří odešli reprezentovat Irsko a také si pak přečetli výhružné vzkazy.

„Podle Velkopáteční dohody má každý v Severním Irsku dvojí občanství: irské i Spojeného království. Takže pokud se někdo rozhodne reprezentovat Irsko, můžeme mu jen popřát hodně štěstí, i když nás to mrzí. Asi se to bude stávat i dál. Jediné, co můžeme jako asociace dělat, je snažit se, aby každé dítě chtělo nosit severoirský dres,“ dodává Boyd.

Pomoct se tomu dá i na hřišti. Pokud večer zdejší reprezentanti neprohrají s českými, vezmou jim naděje na MS a sami se mu přiblíží. Kvalifikační utkání začne ve 20.45 a Radiožurnál ho odvysílá v přímém přenosu.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme