Místopředseda FAČR Berbr: Kandidátky na mé jméno na svazu leží, otázkou je, jestli je podepíšu

Druhý místopředseda Fotbalové asociace ČR Roman Berbr připustil, že existují návrhy, aby kandidoval na předsedu. Zatím se nerozhodl, zda tak učiní. Valná hromada fotbalové asociace bude v řádném termínu, jediným kandidátem na předsedu je zatím obviněný Miroslav Pelta. K situaci se vyjádřil i brankář Arsenalu Petr Čech.

Praha (Aktualizováno: 11:46 8. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda FAČR Roman Berbr | Zdroj: Profimedia

„Kandidátky na mé jméno na svazu leží, otázkou je, jestli je podepíšu," uvedl po jednání na tiskové konferenci Roman Berbr.

Valná hromada fotbalové asociace bude v řádném termínu, tedy 2. června tohoto roku. Rozhodl o tom výkonný výbor svazu na svém mimořádném zasedání. Jediným kandidátem na předsedu je zatím jen Miroslav Pelta, který je ale od pátku ve vazbě. Přihlášku podal ještě před obviněním.

Současný místopředseda Roman Berbr je přesvědčený, že budou i jiní zájemci. Návrh pražské Slavie, aby vzhledem k vážné situaci vedla fotbal úřednická vláda, považuje za zcestný. Na dotaz, zda si umí představit Peltovu kandidaturu, řekl: „V tomto momentu je to pro mě složité."

K situaci se vyjádřil i brankář londýnského Arsenalu Petr Čech. V souvislosti se zadržením a obviněním Miroslava Pelty se obává poškození jména českého fotbalu. Čech to v Londýně řekl zpravodaji Českého rozhlasu Jiřímu Hoškovi s tím, že má k případu informace jen z médií.

„Po dlouhé době zase český fotbal udělal místo v anglických a v mezinárodních novinách. Bohužel špatným způsobem. Reklama fotbalu se objeví ne tak, že někdo někde vyhrál, postoupil, nebo že bychom mohli mít za určité konstelace po x letech přímého účastníka Ligy mistrů. O tom už se nemluví, mluví se o negativní stránce. Uvidíme, nemám tolik informací, takže nevím a sám jen sleduji, jak to dopadne," řekl brankář Petr Čech.

Žalobci chtějí kvůli sportovním dotacím vazbu pro šéfa fotbalového svazu Peltu

Číst článek

„Liga se před rokem rozhodla, že půjde samostatnou cestou, to znamená, že je to jiná firma než jsme my. My budeme dodržovat stanovy, které máme. Budeme volit, budou-li kandidáti. V případě, že nebude zvolen předseda, nebude volen Výkonný výbor, ale budou volby v dalších komisích. Valná hromada si myslím, že proběhne úplně v pořádku," uvedl na tiskové konferenci Berbr.

Pokud by valná hromada rozhodla, že volit nebude, je jednou z variant prodloužení současných mandátů členů výboru až do mimořádné valné hromady. „Určitě by se to muselo upravit ve stanovách, které by hromada musela schválit. Současné stanovy to dle nás umožňují, ale chceme mít stoprocentní právní jistotu, tak chceme v takovém případě předložit drobnou úpravu stanov," řekl generální sekretář Rudolf Řepka.

Podle něj není uvalení vazby na Peltu komplikací pro chod asociace. „Nechci tu situaci zlehčovat, ale vypadl jeden článek ze soukolí. Máme tu dva místopředsedy a usnášeníschopný výbor. V tuto chvíli běží FAČR naprosto bezproblémově,“ řekl Řepka. Spolu s místopředsedou Zdeňkem Zlámalem byl pověřen vést jednání o zachování finančních zdrojů z dotací, jejichž vyplacení by kvůli vyšetřování mohlo být pozastaveno.

„Pokud by všechny příjmové složky nebyly dodrženy, pak předložíme výboru zkrácení výdajů, abychom zůstali ve vyrovnaném rozpočtu,“ uvedl Řepka.

Slavia navrhuje 'úřednickou vládu' ve fotbale, komunikuje se Spartou

Číst článek

Berbr odmítl návrh pražské Slavie, aby vznikla „úřednická vláda“. Podle něj ligové kluby, které se před rokem osamostatnily v rámci Ligové fotbalové asociace, nemají na podobné návrhy právo. „Liga se před rokem rozhodla, že půjde samostatnou cestou. Je to jiná firma, než jsme my. Návrhy o úřednické vládě jsou zcela mimozemské,“ prohlásil Berbr. Kluby se situací budou tento týden zabývat na mimořádném setkání majitelů.

„Pan Berbr v pondělí potvrdil oprávněnost našich požadavků na rozsáhlou reformu českého fotbalu. Jeho kandidatura na předsedu krizi dále prohloubí,“ reagoval ihned na twitteru předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. „Jeho tvrzení o tom, že FAČR a LFA jsou dvě rozdílné firmy a nemají spolu nic společného, je vědomá manipulace a výsměch všem klubům,“ dodal.

Asociace si není vědoma provinění

FAČR byla obviněna jako právnická osoba. Stíhána je spolu s Peltou, náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou a bývalým šéfem ministerského odboru Zdeňkem Břízou kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku. Asociace jakékoliv provinění odmítá.

„My nyní nenahlížíme do spisu. Nemáme informace, které k tomu vedou. Máme obvinění, ale to jsme museli dostat, protože nás zastupoval předseda. To vychází z nového zákona," řekl Berbr. „Asociace si není vědoma provinění a uděláme brutální obhajobu. Najali jsme tři právní kanceláře. Jednu v Ústí, jednu v České Lípě a jednu v Praze. Po nahlédnutí do spisu začneme pracovat. V tuto chvíli to bereme jako jednostranný názor represivní složky. My máme opačný názor a začneme se bránit," dodal.

ČTK, jpa, niš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme