Videorozhodčí se mají v příští ligové sezoně objevovat častěji, k dispozici budou až ve čtyřech zápasech kola

S blížícím se koncem ligové sezóny stoupá tlak nejen na fotbalisty. Týmy bojují o titul, záchranu i o účast v evropských pohárech, náročné chvilky proto zažívají na hřišti i rozhodčí. Ti si v jarní části sezony v jednom vybraném utkání kola mohou pomoci i videorozhodčím, od příštího ročníku by se ale tahle možnost měla objevovat častěji.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě fotbalistů jsou v závěru ligy pod tlakem i rozhodčí. Na snímku debatuje sudí Emanuel Marek s ostravským Milanem Barošem. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

„Rozhodčí je jako šerif ve westernech. Má kolt a v něm má třeba deset nábojů. A když vystřelí všech deset, ubijou ho," přirovnává šéf fotbalových rozhodčích Michal Listkiewicz sudí k šerifům.

Bez rozhodčích se fotbal neobejde, ale v závěru této sezóny řady ochránců fotbalové spravedlnosti v české lize trošku prořídly.

'Je to spíš proti fotbalu, než pro fotbal.' Slávistům se videorozhodčí dříve nelíbil, teď o něj sami žádají

Číst článek

„Máme takovou situaci, že Pavel Královec, náš špičkový rozhodčí, je zraněný. Proske jede do zahraničí kvůli UEFA. Jak nemáme tři čtyři špičkové rozhodčí, máme problém s nominacemi,“ vysvětluje Listkiewicz.

Listkiewicz potřebuje obsadit rozhodčími ještě čtyři ligová kola. Šanci v těžkých zápasech musí podle něj dostávat i sudí, kteří třeba nepatří na mezinárodní listinu.

„Když nebudeme dávat perspektivní rozhodčí na těžké zápasy, tak se nikdy nezlepší. Je to jako s fotbalisty, je třeba jim dát šanci,“ myslí si Listkiewicz.

Získávání zkušeností perspektivním rozhodčím ulehčuje i zavedení videa, které v některých zápasech sudím pomáhá. Pomoc u videa ale zatím mohou hledat rozhodčí jen ve vybraném zápase kola. A to ještě ne vždy.

Pět poznámek k videu, díky kterému bylo derby regulérní

Číst článek

„V nejbližší době bude během víkendu na dvou utkáních. Snažíme se v našich podmínkách udělat všechno pro to, aby se počet utkání s přítomností videorozhodčího navyšoval. Reálně vidím od příští sezony tři až čtyři utkání kola,“ slibuje šéfinstruktor videorozhodčích Roman Hrubeš. Do konce této ligové sezóny bude videorozhodčí v každém kole alespoň na jednom zápase.

„Videorozhodčí je obrovská pomoc pro nás rozhodčí, ale je třeba nastavit jasné hranice, kdy a jak se může využívat. Pořád se to mění a posouvá a ještě to není vychytané ku prospěchu fotbalu. Spousta lidí si myslí, že to vyřeší veškeré problémy, ale tak to není,“ připomíná Emanuel Marek, který patří mezi hlavní rozhodčí v lize pátým rokem.

Až v sobotu 26. května zazní i na posledním ligovém stadionu konečný hvizd, budou si moct všichni rozhodčí na dva měsíce oddychnout.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme