Vpuštění stovky žen na fotbal byl jen trik, zlobí se Íránky. Na tribuny se dál dostávají tajně

I když fotbal milují, dívat se na něj můžou maximálně v televizi. Jít přímo na stadion mají totiž ženy z Íránu už více než 35 let zakázané. Možná se ale blíží lepší časy, jak napověděla událost z minulého týdne. Sobotní finále Asijské Ligy mistrů v Teheránu totiž v hledišti sledovala přibližně stovka fanynek.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bez problémů se íránské fanynky dostaly třeba na mistrovství světa v Rusku | Foto: Ivan Alvarado | Zdroj: Reuters

V Íránu ženy nemohou navštěvovat některé sportovní události od Islámské revoluce v roce 1979. Oficiálně pro to, aby neslyšely nadávky a sprosté pokřiky fanoušků. Ty nejodvážnější ženy se ale na stadiony s trochou štěstí a umělými vousy dostanou.

Je správné, aby na zápas mohl každý, říká íránská žena, která poprvé viděla naživo fotbal

Číst článek

„Na základě íránské ústavy ženy nemají zakázaný vstup na stadion. U některých sportů jako třeba u boxu, plavání a fotbalových zápasů ale existuje neoficiální zákaz. Když se jako žena chcete dostat na tyto sporty, hned u vstupu vás zastaví a dovnitř nepustí,“ vysvětluje novinářka BBC Ferenak Amidiová.

„Ženy, které na stadion opravdu chtějí, se převlékají za muže,“ dodává žurnalistka, která se specializuje na oblast Blízkého východu.

Některé fanynky si kvůli vpuštění na stadion vystačí s parukou a umělým knírem, jiné jsou schopné obětovat o dost víc.

„Měla jsem hodně dlouhé vlasy, ale kvůli tomu, abych se dostala na stadion, jsem si hlavu oholila. Jestli úřady zákaz nezruší, nic jiného než převlékání za muže nám nezbývá. Abychom se dostaly na tribunu, musíme skrývat všechno, čím bychom mohly připomínat ženy. Přitom nechceme tak moc. Jen kousek svobody, která nikomu neuškodí,“ řekla pro televizi Deutsche Welle fanynka Zahra z Teheránu.

Pro konec zákazu je prezident i ministr sportu

V poslední době se ale striktní pravidla alespoň trochu uvolňují. Zhruba sto žen se kromě Asijské Ligy mistrů výjimečně dostalo i na říjnový přípravný zápas íránské reprezentace proti Bolívii. Šlo ale především o příbuzné hráčů a členky ženského národního týmu. Ostatní měly většinou smůlu.

„Uvědomily jsme si, že to zřejmě není nic jiného než trik iránských úřadníků, aby zmátli FIFA a další národní federace. Nedávno totiž tlačili na Íránskou fotbalovou federaci, aby zákaz pro ženy zrušila, jinak jí hrozí sankce. Doufám, že FIFA na tenhle trik neskočí,“ uvedla pro Deutsche Welle fanynka Shabnan.

Pořadatelé ji společně s desítkami dalších žen na zápas nepustili. I přes dílčí neúspěchy ale ve snaze přispět k ukončení dlouholetého omezení bude pokračovat.

„Společně s ostatními ženami, které se taky maskují za muže, aby se dostaly na stadion, máme jediný cíl. Chceme ukázat, že kromě mužských fanoušků žije v Íránu i hodně žen, které mají rády fotbal. Chceme, aby nám úřady konečně otevřely brány,“ říká fanynka.

Pro zrušení zákazu se dlouhodobě vyslovuje i prezident Íránu Hasan Rúhání a tamní ministr sportu o tom zase několikrát jednal s prezidentem FIFA Giannim Infantinem. I přes určité posuny ale k žádné oficiální změně zatím nedošlo.

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme