Vrátí se Wayne Rooney domů? Británií hýbou spekulace o přestupu z Manchesteru do Evertonu

V Anglii se chystá jedna z největších výměn přestupové sezóny. Do Manchesteru United by měl odejít z liverpoolského Evertonu talentovaný útočník Romelu Lukaku. Opačný směrem pak nejspíše zamíří nejlepší střelec anglické reprezentace Wayne Rooney.

Manchester Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Wayne Rooney v národním dresu | Zdroj: Reuters

V britské fotbalové kultuře si na nápěvy věnované jednotlivým hráčům potrpí. Petr Čech je v tom svém vychvalovaný kouzelník, o Tomáši Rosickém se skandovalo jako o Super Tomovi.

Wayne Rooney je v nich nazýván novým Bílým Pelé. Tamním měřítkem je toto slušivé přirovnání na místě. Vždyť 31letý útočník je nejlepším střelcem anglické reprezentace i Manchesteru United. Vzpomíná bývalý obránce londýnského West Hamu Tomáš Řepka.

„Paradoxně já jsem si ho zapamatoval v té době, kdy přestupoval z Evertonu do Manchesteru. Tak teď to bude obráceně. To byl 17letý kluk a už v té době to byl hotový hráč. Byl silový, rychlý a s míčem to uměl," vyjmenovává kvality anglického hráče Tomáš Řepka.

S míčem to Ronney umí natolik, že když pět dní před svými 17. narozeninami pomohl Evertonu vítěznou trefou porazit po dlouhých třiceti zápasech Arsenal, byl tehdy historicky nejmladším střelcem v Premier League.

V 18 letech pak zamířil do Manchesteru United, za který dal rekordních 183 gólů a ovládl všechny významné anglické a evropské soutěže. Fanoušky si získal i svým na ostrovech tolik oblíbeným stylem.

„Buldok, to on byl. Šel do všeho. Nic ho nebolelo. Takový ten správný, anglický útočník. Takový rváč," popisuje Rooneyho pro Radiožurnál Řepka.

Kupujete zahraničního hráče? Zaplatíte dvojnásobek. Čínský fotbal se snaží omezit velké přestupy

Číst článek

Sám Tomáš Řepka byl známý svojí tvrdou nekompromisní hrou. Soupeři tak často radši útočili přes jinou stranu hřiště. Ne ryšavý bojovník Ronney.

V 31 letech už Ronney není tím dravcem, co býval. V United nastupuje střídavě a často spíš v záloze. Evertonu by se jeho zkušenosti hodily. V Anglii navíc fandové umí ocenit velké návraty.

„Když ten hráč nezapomene, odkud přišel a začínal velký fotbal, klub, fanoušci a celkově to město mu to vrátí," ví bývalý český obránce.

Podle BBC v Evertonu v šťastné konce skutečně věří. Rooneyho návrat už klub prý intenzivně řeší s jeho zástupci.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme