Začíná Premier League. Místa na tribunách bývala dědičná a na stadion se těžko dostávalo

Má ohromnou tradici, historické rivality, slavné kluby a velké příběhy. Hraje se ve vysokém tempu a dívají se na ni miliony lidí po celém světě. Anglická Premier League je nejsledovanější fotbalovou ligou světa a právě v pátek zahajuje svou novou sezonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

V dávných časech se v Anglii stávalo, že dělníci dostávali zdarma permanentky, vlastníci klubu tím chtěli zajistit přízeň fotbalu, který to ani v zemi, kde vznikl, neměl ze začátku v konkurenci jiné zábavy jednoduché. A protože byla místa na tribunách dědičná a podívaná kvalitní, bylo stále těžší se do hlediště dostávat. To platí i v dnešní době, kdy je anglická Premier League jednou z nejatraktivnějších soutěží světa. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná anglická liga

„Myslím, že nejatraktivnější je na tom, že je to dobrý byznysový produkt. Je to jedna z top lig v Evropě, funguje, generuje peníze. Jsou tam diváci, dobří hráči a čtyři, šest silných klubů, což je zajímavé,“ říká Radiožurnálu fotbalový trenér a manažer Jakub Dovalil.

V Německu dominuje Bayern, ve Španělsku se o titul pravidelně přetahují Real s Barcelonou, občas se do toho přidá někdo třetí, v posledních letech hlavně Atletico, ale v Anglii, tam je to takových pět šest klubů, které mohou na začátku sezony oprávněně hlásit to, co gólman Arsenalu Petr Čech: „Když člověk hraje za Arsenal, tak jiný cíl než titul není, takže my se budeme snažit hrát co nejlépe, abychom o titul bojovali až do konce.“

Navzdory ohromné tradici, vyrovnanosti špičky i vysokému tempu, ve kterém se zpravidla zápasy hrají, anglická liga není považovaná za sportovně nejkvalitnější. I poslední ročníky nejprestižnější klubové soutěže Ligy mistrů ukazují, že ty úplně nejlepší fotbalisty a týmy současnosti najdeme spíš v jiných evropských zemích.

„Mně se líbí španělská liga, tam od brankáře po levé křídlo umí všichni s balonem. Já bych dal Španělsko, Německo, Anglie,“ řekl Radiožurnálu bývalý reprezentant a teď trenér Martin Frýdek.

A ani Jakub Dovalil nemá anglickou ligu na prvním místě. „Pro mě je momentálně nejlepší liga v Evropě asi Bundesliga, hlavně tím, že tam hraje hodně mladých hráčů. To si myslím, že v Anglii tolik není. Bundesliga je mi sympatičtější a je to blíž, takže se můžeme jet podívat.“​

S návštěvou zápasů Premier League je to mnohem složitější, šanci vidět na vlastní oči oblíbený anglický klub mají fanoušci spíš v pohárových zápasech.

Jaroslav Plašil, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme