Zlatý míč i pro fotbalistky. Časopis France Football se rozhodl ocenit nejlepší hráčky

Fotbalistky se dočkají stejného ocenění jako jejich mužští kolegové. Časopis France Football, který uděluje Zlatý míč, se rozhodl touto trofejí ocenit i nejlepší hráčky, jak uvedl v jeho úterním vydání šéfredaktor Pascal Ferre.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trofej Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu podle France football | Zdroj: Reuters

Prestižní cena byla poprvé předána v roce 1956, kdy ji získal anglický záložník Stanley Matthews. Od té doby byl Zlatý míč udělen každý rok. Jeho posledním držitelem je Portugalec Cristiano Ronaldo.

Nejlepším hráčem je podle FIFA Luka Modrić, v kategorii trenérů zvítězil Didier Deschampas

Číst článek

Seznam historicky prvních patnácti kandidátek bude oznámen v říjnu časopisem France Football ve stejnou dobu jako 30 nejlepších fotbalistů. K vyhlášení dojde na slavnostním galavačeru 3. prosince.

Šéfredaktor France Football Pascal Ferre řekl pro agenturu AP, že ženský fotbal v posledních letech natolik vyrostl, že je to logickým krokem, aby do ankety byly zařazeny i fotbalistky.

„Dospěl a neustále dál roste. Na finále ženského mistrovství světa v roce 2015 se dívalo celkem 760 milionů televizních diváků. To se nestalo jenom náhodou,“ myslí si Ferre.

Podle Ferreho nebudou vybírat nejlepší hráčky stejní novináři jako jejich mužské kolegy.

„Hlasovat by měli pouze odborníci. Jsem přesvědčen, že budeme mít porotu čtyřiceti novinářů, kteří budou ze zemí, kde se ženský fotbal rozvíjí,“ doufá šéfredaktor.

V letech 2010 až 2015 byly ceny Zlatý míč a FIFA Best pro nejlepšího hráče sezony spojené a v jejich rámci se ocenění pro fotbalistky neudílely. Když se soutěže znovu rozdělily, FIFA začala oceňovat ženské fotbalové výkony.

První vítězkou pak byla Američanka Carli Lloydová a tou letošní se stala v pondělí při londýnském ceremoniálu Brazilka Marta.

bor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme