Olomouc překvapila výhrou v Mladé Boleslavi. Sparta remizovala s Bohemians, Lafata vstřelil 200. gól

Fotbalisté Liberce v úvodním kole prvoligové sezony udolali doma oslabený Zlín 1:0. díky gólu navrátilce Matěje Pulkraba. Olomouc hned po návratu do nejvyšší soutěže překvapila výhrou 2:1 v Mladé Boleslavi. Sparta remizovala s Bohemians 1:1. Penaltu proměnil Davida Lafata, který vstřelil 200. gól, a v 88. minutě srovnal Michal Šmíd.

(Aktualizováno: 20:56 30. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladoboleslavský Golgol Mebrahtu se snaží přejít přes Lukáše Kalvacha a Václava Jemelku. | Zdroj: ČTK

Sparta Praha - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Fotbalisté Sparty vstoupili do nového ligového ročníku remízou 1:1 s Bohemians 1905. Domácí poslal při premiéře italského trenéra Andrey Stramaccioniho v české nejvyšší soutěži do vedení v 16. minutě David Lafata, který si z penalty připsal 200. ligový gól. Dvě minuty před koncem ale vyrovnal Michal Šmíd.

Sparta nasadila v základní sestavě hned sedm letních posil, tedy o jednu víc než ve čtvrtečním utkání 3. předkola Evropské ligy, které Pražané prohráli s Crvenou Zvezdou Bělehrad 0:2. Nově dostal od první minuty šanci záložník Mavuba, jen na lavičce zůstal útočník Janko nebo stoper Štetina. Mezi náhradníky se také objevil i exreprezentační kapitán Rosický.

„Bylo to nádherné přivítání, emotivní. Lidi si za to ode mě zaslouží poděkování, jak mě přivítali zpátky. Samozřejmě mohl to pro nás být nádherný večer, ale to finále je tím zkažené. Nutno říct, že Bohemka si bod asi zasloužila, protože hrála dobře, a my jsme si o to vyrovnání koledovali,“ řekl Rosický pro Radiožurnál.

Domácí se ujali vedení už v 16. minutě, když po faulu Hůlky na Ben Chaima nařídil pokutový kop. Penaltu proměnil kapitán Sparty Lafata a 200. ligovým gólem se osamostatnil na třetím místě Klubu ligových kanonýrů. Před ním jsou už jen Vlastimil Kopecký (252 gólů) a Josef Bican (447). Čtvrtý je Antonín Hájek (199).

Když už to vypadalo, že Sparta bez potíží dojde k vítězství, hosté nečekaně vyrovnali. Domácí gólman Dúbravka neudržel Dostálovu tvrdou střelu a Šmíd se z dorážky nemýlil. Sparta si tak připsala nepříjemné zaváhání před čtvrteční domácí odvetou s Crvenou Zvezdou.

Slovan Liberec - Fastav Zlín 1:0 (0:0)

„Důležitý vítězný vstup do sezony, ale přesilovku jsme měli zvládnout líp. Projevilo se tam mládí našeho týmu a letní změny v sestavě,“ řekl na tiskové konferenci liberecký trenér Jindřich Trpišovský.

Zlín od 26. minuty a vyloučení Ibrahima Traorého vzdoroval domácí přesilovce, po zranění Petra Jiráčka dokonce museli dohrát poslední čtvrthodinu o devíti a nakonec v závěru inkasovali. V 84. minutě prolomil smůlu Slovanu v zakončení střídající navrátilec do libereckého dresu Matěj Pulkrab.

„Mrzí mě první žlutá karta, myslím, že hráč uklouzl. Podle mě necitlivé. Ale pak se musí chovat jinak a nemůže udělat takový faul,“ zlobil se zlínský trenér Bohumil Páník.

Ve zlínské sestavě nechyběla jedna z letní posil Ekpai, který ještě na jaře působil v Liberci a proti bývalému klubu měl viditelnou motivaci. V osmé minutě postupoval z úhlu sám na domácí branku a těsně přestřelil.

Jinak byl úvod vyrovnaný a oba týmy na startu sezony chvíli hledaly tempo. Ráz zápasu změnila situace z 26. minuty, kdy Traoré dostal po ostřejším zákroku druhou žlutou kartu a hosté museli do deseti. Domácí jako by byli nastalou výhodou zaskočeni a v první půli se jim v přesilovce příliš nevedlo.

Hosté se čtvrthodinu před koncem zranila jedna z posil Jiráček, a protože už nemohl střídat, musel dohrávat v osmi lidech v poli. Využít toho mohl Havelka, ale Dostál opět čaroval. A když už ho v 81. minutě překonal z voleje Kerbr, pomohla mu tyč.

Heroicky bojující Zlín ve třicetistupňovém dusnu kapituloval až na začátku 84. minuty. Kerbrovu gólovou šanci ještě Dostál vyrazil, ale na Pulkrabovu dorážku už nemohl dosáhnout. Liberec tak doma v lize neprohrál potřinácté za sebou.

FK Mladá Boleslav - Sigma Olomouc 1:2 (0:2)

„Tři body z Boleslavi je pro nás fantastický vstup, ale zas od nás bude očekávání, abychom na to navázali. Pro motivaci a sebevědomí hráčů je to ale perfektní a teď bude na nás, abychom z toho těžili,“ radoval se olomoucký kouč Václav Jílek.

Dvěma góly v první půli se o vítězství Olomouce zasloužil Šimon Falta, Středočeši snížili až v závěru trefou nové ruské posily Nikolaje Komličenka. Boleslav tak nenavázala na tři výhry z předkol Evropské ligy a nenaladila se na odvetu 3. předkola v Albánii proti Skënderbeu Korcë. Sigma naopak ukončila sérii devíti ligových zápasů bez venkovní výhry.

Trenér Boleslavi Dušan Uhrin mladší se rozhodl příliš nezasahovat do sestavy, ze které pošetřil jen Přikryla, a do základu nasadil hrdinu prvního duelu se Skënderbeu Jánoše. Jenže zatímco v obou domácích zápasech předkol se Shamrockem i Skënderbeu předváděli Boleslavští v prvních poločasech velmi dobrý výkon, tentokráte zůstávali za očekáváním.

Nedařila se jim kombinace, v dusném počasí chyběl i větší pohyb a Olomouc se tak poměrně snadno bránila. Domácí hrozili spíše jen ze standardních situací a střel z dálky v podání Mareše, který ale mířil jen do středu branky či vedle.

„Pevně věřím, že nás to neovlivní. Musíme se soustředit na to, abychom postoupili přes Skënderbeu. Sled utkání je takový, že ani nemáme čas něco natrénovat. Budeme se soustředit hlavně na dobrou regeneraci a budeme se snažit připravit na zápas v Albánii,“ řekl generální sportovní manažer a trenér Boleslavi Dušan Uhrin mladší.