Fotbalista Fukal je v Německu nespokojený

V německé bundeslize působí čím dál tím víc českých fotbalistů. Baštou se pro ně v letošní sezoně stal Hamburk SV. Pravidelně v jeho obraně nastupuje exolomoucký Tomáš Ujfaluši, nepravidelně v útoku další fotbalista z Hané Marek Heinz a pravidelně, ale na lavičce náhradníků vysedává obránce Milan Fukal. Ten přitom přišel do přístavního města ze Sparty už na začátku fotbalového podzimu 2000. Jeho odchod byl zajímavý tím, že sám Fukal nikam nechtěl. Ani dnes, po více než půlročním angažmá, si nezvykl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Když odcházel na podzim v rozehrané sezóně ze Sparty, nebál se říci, že se mu nechce. Nebylo mu to ale nic platné. Sparta tehdy dostala od německého klubu super nabídku. A Fukal musel poslechnout. "Sparta dostala za obránce peníze, které nemohla odmítnout a prý mě musela prodat. A tak to také dopadlo," vzpomíná na okamžik, který výrazně posunul jeho fotbalovou kariéru a který snad všichni ostatní fotbalisté toužebně očekávají. Milan Fukal chtěl ale zůstat doma a stal se tak fotbalovým nevolníkem. "Ve vrcholovém fotbalu rozhodují peníze. Když přijde výhodná nabídka, naše kluby ji berou. Další už by totiž přijít nemusela. My fotbalisté s tím nic nenaděláme," smutně konstatuje. Fotbalově si navíc nepolepšil. Místo Ligy mistrů a dalšího mistrovského titulu bojuje Fukal v bundeslize jen o záchranu. "Nejvíc mě mrzela Liga mistrů, šest kvalitních zápasů, souboje s Laziem a s Arsenalem, které se vysoko hodnotí. Teď hraji jen o záchranu anevypadá to, že by se to mělo výrazně změnit. Evropské poháry si tady v nejbližší době těžko zahraji."

Nejen evropské poháry, ale také ligová soutěž zůstává pro českého reprezentačního obránce skoro tabu. V Hamburku nastupuje málo. "Po zranění jsem se déle rozehrával a zatím tolik šancí nedostávám, spíš střídám, Nejsem proto fotbalově spokojen," přiznává na současné poměry až nevídaně skromný fotbalista. Flintu do žita ale nehází, je zvyklí bojovat, rvát se o místo. "Dá se určitě makat, dělat pro to maximum, abych se do mančaftu dostal."

Psychicky mu pomáhají v Německu nejbližší. Je moc rád, že už není v Hamburku sám. Přesto si zvyknout nemůže. "V Německu jsem půl roku a pořád si říkám, že jsem mimo domov. Cizí řeč, jiná mentalita lidí, takže to není úplně ideální. Jsem rád, že tam mám rodinu, dceru a manželku, že jsou zdravé. Ale do Německa jsem nechtěl, na tom se nic nemění. Jsem tam, co se dá dělat," smířeně uvažuje hráč, který si právě i proto tolik cení každé příležitosti, kdy se může vrátit aspoň na skok domů. Jako třeba při akcích národního mužstva. "Reprezentační srazy mi vždycky zvednou náladu. Je to svátek pro každého fotbalistu být v reprezentaci. A pro mě je to hlavní úkol, abych tam byl. A tím pádem přišel i na jiné myšlenky, pobavil se česky s kamarády a načerpal novou chuť a energii pro pokračování v Hamburku." A trvalý návrat domů? "Ta doba je v nedohlednu. České kluby jsou na tom ekonomicky daleko hůř než západoevropské av mladších letech se naši hráči budou těžko vracet zpátky do republiky. Spíš až po třicítce. Pak ale bude otázkou, jestli na to ještě vůbec budu mít," uzavírá známou pravdou Milan Fukal. V Hamburku stále nespokojený.

Milan Fukal

narozen: 16. 5. 1975

kariéra: Jablonec (do IX./1999), Sparta (do IX./2000), Hamburk

v ČR: 107 zápasů / 16 gólů

reprezentace: 14 zápasů / 1 gól

repre debut: 21. 12. 1997 proti Uruguayi (1:0, Konfederační pohár v Rijádu)

první gól v repre: 29. 3. 2000 proti Austrálii (3:1, příprava v Praze)

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme