Fotbalová Opava přišla kvůli korupci o šest bodů

Fotbalový klub SFC Opava je čtvrtým týmem, který přijde kvůli korupci jeho funkcionářů o body, Po skončení letošního ročníku Gambrinus ligy přijde Opava o šest bodů a musí zaplatit pokutu ve výši půl miliónu korun. Bývalý opavský činovník Gustav Santarius nesmí za pokus o podplácení 18 měsíců působit v českém fotbale a bude o 100 tisíc korun chudší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SFC Opava | Foto: Jan Rosenauer

Podplácení se měl opavský funkcionář dopustit letos v březnu před zápasem Opava - Olomouc, který rozhodoval sudí Václav Zejda. Santarius navíc zaplatil Zejdovi hotel i služby dámské společnice.

Před komisí dnes stanuli nejen Santarius, ale také Zejda, zástupce opavského klubu Jiří Berousek či rozhodčí Lubomír Puček. Ten je majitelem hotelu Gurmán, v němž Zejda přespával.

Šéf fotbalového soudu také vysvětlil, proč Opava dostala menší trest než v předchozích prokázaných případech Slovácko, Žižkov či Vítkovice. "Tam se jednalo o rozsáhlejší případy, jež se týkaly většího počtu zápasů, rozhodčích i dalších osob. Opava se prokazatelně dopustila ovlivňování pouze v jednom utkání," uvedl Károlyi, proč slezský klub přijde pouze o šest bodů. Slovácko a Žižkov přišly o dvanáct a Vítkovice o devět bodů.

Pro Zejdu to nebyla první návštěva disciplinární komise kvůli účasti v rozsáhlé úplatkářské aféře. Již dříve byl potrestán dvouletým zákazem činnosti a pokutou, a tak dnes už vystupoval pouze jako svědek. Svoji účast na všech vyšetřovaných případech ale Zejda znovu zpochybnil; o žádném provinění prý nic neví a všechny důkazy jsou vykonstruované.

Fotbalisté Opavy se po dnešním trestu stali jedním z hlavních adeptů na sestup z první ligy. V sezoně totiž dosud získali 11 bodů a po odečtení šesti bodů by klesli na poslední příčku tabulky. Klub se navíc zmítá ve finančních potížích, které půlmiliónová pokuta ještě znásobí.

Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme