František Kaberle st.: V obraně můžeme mít problémy

Nejzajímavější období roku prožívá v těchto dnech bývalý hokejový reprezentant, dvojnásobný mistr světa František Kaberle. Jeho dva synové František a Tomáš bojují na nejdůležitějších turnajích sezony. Tomáš v dresu Toronta Maple Leafs v play-off NHL o Stanleyův pohár, František v dresu České republiky na mistrovství světa v Německu. Dalo by se čekat, že otec František neví, kam dřív skočit, že střídá Ameriku s Evropou a co nestihne přímo, vidí v televizi. Ale je to trochu jinak. František Kaberle starší si užívá odpočinku ve Františkových Lázních.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Není vám trochu líto, že nemůžete být s Tomášem u bitev Toronta ve Stanley Cup či s Františkem na mistrovství světa v Německu?

"Zatím mi to ani nepřijde. Učinil jsem totiž výlet z Františkových Lázní do Norimberku na zápas našich s Běloruskem, v televizi jsem v noci sledoval i vystoupení Toronta proti New Jersey ve 2. kole Stanleyova poháru. Takže ani nemám čeho litovat. Dokonce jsem si byl o prvního máje zahrát za československé veterány proti Německu. Po hokeji se mi nestýská."

Vezměme to pěkně po pořádku. Toronto možná až šokovalo zámoří, když v 1. kole Stanley Cupu jasně vyřadilo Ottawu a ve druhém trápí New Jersey. Překvapilo i vás?

"Samozřejmě. Toronto bylo rádo, že se vůbec do play-off dostalo. Jeho výkony nebyly oproti loňsku nikterak přesvědčivé. Navíc Ottawu nedokázali během sezony ani jednou porazit a v play-off se jim to povedlo hned čtyřikrát za sebou."

Tomáš patří i letos k nejlepším obráncům Toronta, ovšem také k nejhůř placeným hráčům. Bude s tím něco dělat po skončení sezony?

"Bohudík mu smlouva končí letos a příští sezonu by už měl absolvovat pod úplně jiným kontraktem. A já věřím, že ten bude úplně o jiných číslech, protože po celé tři roky byl prakticky nejlépe bodujícím obráncem týmu."

Váš starší syn František patří znovu k stálicím zadních řad české reprezentace na mistrovství světa a snaží se o získání svého už čtvrtého titulu mistra světa. Vy jste viděl zápas v Norimberku s Běloruskem a na dálku sledujete i další utkání šampionátu. Co tedy říkáte výkonům českého týmu na turnaji?

"Nejsem překvapen, jiný průběh a vývoj základní skupiny jsem ani nečekal. Dokonce se mi zdálo, že Bělorusko přejeli až příliš lehce, byť první třetina tomu nenasvědčovala. Utkání s Německem a se Švýcarskem si byla velice podobná. S Německem v jeho domácím prostředí je to vždycky těžké, protože Němci mají na začátku turnaje hodně sil, Švýcaři jakbysmet a tudíž jenom bourat hru soupeře pro ně není problém. Horší je to, když mají sami tvořit, viz jejich zápas s Běloruskem."

A co ukázala první tři vystoupení mistrů světa - jsou Češi na dobré cestě za třetím titulem v řadě?

"Přestože bych si přál, aby se to povedlo, nejsem až takový optimista. Naše mužstvo má a bude mít určité problémy v obranné hře, je tam dost hráčů ofenzivně laděných a až bude celek pod tlakem, může mít problémy."

V osmifinále nás čekají zápasy s techničtějšími soupeři, s týmy, které budou hrát víc hokej než Němci a Švýcaři v základní skupině. Může to našim víc sedět?

"Určitě. Rusové hrají technický hokej ve velké rychlosti. To jsme viděli už v přípravných zápasech u nás doma, hráli velice dobře. A vypadá to, že i Kanada přivezla velice silný tým. Bude to úplně o něčem jiném."

Hodně se před šampionátem říkalo, že nám nikdo nepřeje a celý svět že čeká na pád českého mistra. Mnozí to přirovnávali i k dobám vaší éry, kdy kraloval sovětský kolos. Je něco takového vidět přímo v dějišti šampionátu v zápasech, jejich atmosféře?

"Určitou kontinuitu bych tam viděl, ale odboural bych politický aspekt, který byl dřív v soupeření s Rusy velice silný. Celý svět je neměl moc rád nejen kvůli jejich vítězstvím, ale i kvůli politické situaci. V současné době věřím tomu, že všem zemím jdeme na nervy s tím, že v posledních letech všechno vyhráváme. Připadalo mi dokonce, že nás v zápasech s Německem a se Švýcarskem trochu ořezávali i rozhodčí, ale to ani v minulosti nebývalo jiné. Musíme se s tím smířit, že si hokejový svět přeje, aby vyhrál někdo jiný než malá Česká republika."

Miroslav Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme