Havlát ustŕíhl Letcům křídla - Philli letos končí

Další dva týmy postoupily do druhého kola hokejového Stanley Cupu. Po St. Louis se mezi nejlepších osm celků NHL zařadilo také San Jose a Ottawa. Žraloci zdolali Phoenix 4:1 a stejným poměrem vyhráli celou sérii, Senátoři zvítězili na ledě Philadelphie 2:1 v prodloužení a sérii získali také v pěti zápasech. Vítěznou branku duelu vstřelil v 68. minutě český útočník Martin Havlát. V posledním nočním utkání porazilo Toronto New York Islanders 6:3 a ujalo se vedení 3:2 na zápasy.

Martin Havlát

Martin Havlát | Foto: Hráči NHL

Všechny branky vyrovnaného zápasu Philadelphia - Ottawa padly v přesilových hrách. V první z nich, na začátku čtvrté minuty, otevřel skóre střelou z voleje domácí Dan McGillis. Flyers se tak radovali z gólu vůbec poprvé od úvodního duelu série, který rozhodli jedinou trefou v prodloužení. Premiérová branka Letců v základní hrací době navíc padla až po 320 minutách a 36 sekundách, které tým v letošním play off odehrál. Domácímu týmu vedení příliš dlouho nevydrželo. Také jeho první oslabení bylo totiž potrestáno. Letci třikrát nedokázali vyhodit puk z vlastního obranného pásma, Radek Bonk našel Daniela Alfredssona, jeho střela z první se otřela o horní tyčku a skončila za zády Briana Bouchera, který dostal tentokrát v brance přednost před Romanem Čechmánkem.

Hokejisté Toronta porazili New York Islanders 6:3 a v sérii se ujali vedení 3:2 na zápasy. Na úspěchu Maple Leafs se podílel dvěma góly a asistencí Švéd Jonas Höglund. Dvě trefy zaznamenal také Brian McCabe. Po jedné přihrávce si v dresu vítězů shodně připsali obránci Karel Pilař a Tomáš Kaberle, na poslední branku hostů pak nahrál Roman Hamrlík. V Západní konferenci se může z postupu do druhého kola Stanley Cupu radovat tým ze San Jose, který v pátém vzájemném měření sil porazil Phoenix 4:1 a stejným poměrem uspěl i v celé sérii. Hlavní zásluhu na čtvrté výhře Coyotes měl Patrick Marleau, který týmu přispěl brankou a asistencí. Phoenix (před stěhováním Winnipeg) postoupil do play off od roku 1987 desetkrát a vždy vypadl v prvním kole.

Východní konference:

Philadelphia - Ottawa 1:2 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branky: 4. McGillis - 16. Alfredsson (Bonk), 68. Havlát (Bonk)
Střely na branku: 26:27
Diváci: 19.639
Výsledky předešlých zápasů: 1:0 v prodl., 0:3, 0:3, 0:3
Konečný stav série: 1:4, postoupila Ottawa.

Toronto - New York Islanders 6:3 (2:1, 3:1, 1:1)
Branky: 10. a 52. Höglund, 28. a 35. McCabe, 7. Valk (T. Kaberle), 38. Tucker (Pilař) - 20. K. Miller, 37. Hunter, 54. Aucoin (Hamrlík)
Střely na branku: 34:19
Diváci: 19.458
Výsledky předešlých zápasů: 3:1, 2:0, 1:6, 3:4
Stav série: 3:2.