Hilgertová se další velké medaile nedočká

Česká kajakářka Štěpánka Hilgertová svou sbírku cenných kovů po mistrovství světa v australském Pernithu nerozšíří. Na kanálu, kde před pěti lety získala své druhé olympijské zlato, dnes skončila těsně pod stupni vítězů - na nepopulární bramborové příčce.

Štěpánka Hilgertová

Štěpánka Hilgertová | Foto: Jan Rosenauer

Dvojnásobná olympijská vítězka a obhájkyně titulu se ve finálové jízdě třikrát dotkla branky, připsala si šest trestných sekund a propadla se ze třetího místa po semifinále. K medaili jí chybělo 44 setin. Vítězství se dočkala Slovenka Elena Kaliská. Stříbro vybojovala Němka Mandy Planertová a rychlejší než Hilgertová byla ještě Peggy Dickensová z Francie. Hilgertová si po finále nebyla vědoma žádného šťouchu, proto se vedení české výpravy rozhodlo podat protest. Odvolalo se proti dotyku na brance číslo 10, k němuž podle nich údajně nedošlo. Sekční rozhodčí však protest zamítl.

Do finálové desítky se vešly ještě Irena Pavelková, která útočila ze sedmého místa, ale nakonec si ve finále připsala tři dotyky a svou pozici si nevylepšila. O dvě místa za ní skončila osmatřicetiletá Marcela Sadilová, vítězka kvalifikace a po semifinále osmá závodnice, jíž se finálová jízda hrubě nevydařila i vinou horečky, se kterou v Penrithu zápasila.

Mezi kanoisty triumfoval domácí Robin Bell, který díky čisté semifinálové jízdě o 21 setin porazil olympijského vítěze Tonyho Estangueta z Francie. Ten přitom do bojů o medaile málem nepostoupil z páteční kvalifikace, v níž se v převrátil a musel se vracet do branky. Ani semifinále se mu nevydařilo, na medaile útočil až z páté pozice. Třetí skončil stříbrný z aténské olympiády a zlatý z té atlantské Slovák Michal Martikán. Česká naděje Tomáš Indruch si na cenný individuální kov z vrcholné soutěže bude muset ještě počkat. V semifinále ho dva šťouchy připravily o účast v desítce, a Indruch se tak musel spokojit až s 18. místem. Jan Mašek, šestý po semifinále, skončil nakonec osmý, do desítky se vešel ještě Stanislav Ježek.

Výsledky: Muži: C1: 1. Bell (Austr.) 209,26 (2 trestné sekundy), 2. Estanguet (Fr.) 209,47 (4), 3. Martikán (SR) 210,64 (2), 4. Benzien 214,12 (2), 5. Pfannmöller (oba Něm.) 214,50 (2), 6. Minčík (SR) 214,99 (0), ...8. Mašek 217,65 (4), 10. Ježek 231,40 (10), 18. Indruch (všichni ČR) 112,79 (4) - nepostoupil do finále.

Ženy: K1: 1. Kaliská (SR) 219,86 (0), 2. Planertová (Něm.) 222,69 (0), 3. Dickensová (Fr.) 229,38 (2), 4. Hilgertová (ČR) 229,82 (6), 5. Bongardtová (Něm.) 232,22 (2), 6. Walshová (Brit.) 236,41 (4), 7. Pavelková 236,93 (6), ...9. Sadilová (obě ČR) 242,88 (2).