Přijde Bělorusko o šampionát? Hokejové federaci vadí násilí během protestů i koronavirová situace

Bělorusko kvůli napjaté politické situaci v zemi zřejmě přijde o spolupořadatelství hokejového mistrovství světa v příštím roce. Podle magazínu The Hockey News se mezinárodní federace IIHF chystá přesunout část turnaje z Minsku do Ruska. Druhým hostitelem šampionátu bude Lotyšsko.

Toronto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko má hokej opravdu rád | Zdroj: Reuters

Situací v Bělorusku se vedení IIHF zabývalo tento týden. Kromě násilného potlačování protestů proti režimu autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka dělá federaci starosti také šíření koronaviru v zemi. Už v srpnu lotyšský premiér Krišjánis Kariňš prohlásil, že si organizaci MS se svým jižním sousedem aktuálně nedovede představit.

Šampionát v Minsku a Rize vyvrcholí až v červnu. Kongres potvrdil v čele hokejové federace Fasela

Číst článek

„Za normálních okolností by bylo v současné chvíli nereálné, aby Bělorusko a Lotyšsko byly ve stavu pořádat společně mistrovství světa,“ uvedl před pár dny šéf hokejové federace René Fasel. „Musíme mít jistotu, že se šampionát uskuteční bezpečně a zodpovědně pro všechny,“ dodal.

Podobně se nyní vyjádřil i viceprezident IIHF Kalervo Kummola. „Všichni jsou znepokojeni současnou situací. Musíme si být stoprocentně jistí, že turnaj bude možné bezpečně uspořádat. A s koronavirem je to velmi špatné,“ řekl finský funkcionář s tím, že federace si nechala vypracovat podklady od expertů.

„Zaměřili jsme se na bezpečnost a situaci s koronavirem, o ostatních aspektech jsme nemluvili,“ podotkl Kummola. Podle něj musí IIHF o dějišti MS rozhodnout nejpozději do začátku ledna.

„Kdyby se mělo mistrovství světa konat nyní, nešlo by to,“ řekl druhý muž světového hokeje s tím, že momentálně neexistuje oficiálně žádná alternativa. I proto, že není jasné, zda se zápasy budou hrát i za přítomnosti diváků.

Hrozí bojkot?

I to by mohl být důvod, proč MS přesunout. V Rusku totiž fanoušci na stadiony v omezeném počtu mohou.

„Děje se něco nepochopitelného. Potřebujeme šampionát bez diváků? I to je jedno z témat. A pokud máme peníze navíc, musíme to zkusit. Musíme zvážit klady a zápory,“ uvedl bývalý vynikající útočník a člen Státní dumy Vjačeslav Fetisov pro web Sport24.

V minulých týdnech se objevily i zprávy, že by šampionát v Bělorusku mohlo bojkotovat například Švédsko. „Už jsem to řekl několikrát. Co se stane, když Finsko bojkotuje mistrovství světa? Pokud k tomu dojde, je pravděpodobné, že se do bojkotu zapojí více zemí,“ řekl Kummola televizní stanici Yle.

Mistrovství světa je naplánováno na 21. května až 6. června příštího roku, v běloruské části turnaje má hrát i česká reprezentace. Letošní šampionát ve Švýcarsku byl kvůli koronavirové pandemii zrušen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme