Úspěchu naproti novými způsoby, v hokejovém Liberci zkoušejí virtuální realitu

Úspěch v hokeji se nerodí jen na ledě. Při rozvíjení dovedností může v nejbližší budoucnosti pomáhat i virtuální realita. Jako první ji zkoušejí v Liberci v rámci projektu Sense Aréna. Kromě libereckého klubu se na něm podílí Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a podporuje ho Český svaz ledního hokeje.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejisté Liberce (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Projekt má za úkol vytvořit profesionální tréninkové programy zaměřené na zlepšení výkonu hráčů. Netradiční tréninky již tři měsíce zkouší žákovské naděje libereckých Bílých Tygrů.

„Hráč vypadá jako kosmonaut a je to o tom, že má počítač s grafickou kartou, který si ve formě batohu nese na sobě. K tomu je připojená helma virtuální reality spolu s dalšími doplňky, jako jsou ovladače a senzory,“ prozradil zakladatel Sense Arény Bohdan Tetiva.

Senzory nechybí ani na hokejce. Jen puk budete hledat marně. Vidíte ho jen na obrazovce. Díky virtuální realitě si hráči mohou vyzkoušet všechno to, co pak na ledě.

Druhý postup bez trenéra. Hokejový Liberec vede Ligou mistrů asistent Mlejnek

Číst článek

„Různé formy přihrávek, zdokonalení techniky přihrávky, zdokonalení načasování a přesnosti přihrávek. Druhá část je střelba. Já do toho pak vložím další prvky, jako rozhodovací schopnosti, herní situaci, rychlost vyhodnocení, rychlost střely, schopnost periferního vidění a podobně,“ upřesnil Bohdan Tetiva.

Program je sice určen převážně hokejovým nadějím, mezi nimi se ale objevil i útočník extraligových Bílých Tygrů Michal Bulíř. Popsal, co vlastně s virtuálními brýlemi při nezvyklé přípravě vidí a vnímá.

„Stojíte na ledě a je to opravdu reálné. Působí to stejně jako na skutečném ledě. Když dostanete puk, tak je kontakt puku s hokejkou takový, jako když vám ho někdo opravdu přihraje na ledě. Ta vibrace tam je a opravdu puk na hokejce cítíte,“ popisuje Michal Bulíř.

Lední hokej se tak stal vůbec prvním sportem, pro který je program připraven.

Pavel Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme