Východočeské derby ovládl Hradec Králové, třemi body režíroval výhru nad Pardubicemi Růžička

Hokejisté Hradce Králové zdolali v předehrávce 19. kole extraligy Pardubice 5:2 a stejně jako všechna čtyři východočeská derby v minulé sezoně opět vyhrál hostující tým. Čtvrtý Mountfield si spravil chuť po úterní domácí porážce s Karlovými Vary 0:4. Třemi body za gól a dvě asistence k tomu přispěl útočník Vladimír Růžička. Předposlední Dynamo nenavázalo na výhru nad Kometou Brno 2:1 a prohrálo sedmý z posledních osmi duelů.

Pardubice (Aktualizováno: 21:42 19. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Filip Hronek, autor gólu Filip Pavlík a Jakub Orsava z Hradce Králové se radují z branky | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Domácí se v úvodu ubránili při po vyloučeních Machače a Hollanda a v závěru druhého oslabení se dokonce mohli dostat do vedení. Šanci měl Claireaux v době, kdy byl Lukeš mimo brankoviště, ale hradeckého gólmana zastoupil Hronek.

Hokejisté Třince zničili České Budějovice šesti góly, Pardubice přehrály Brno a poprvé v sezoně slaví

V polovině první třetiny se radovali hosté. Kantor ještě vyrazil Orsavovou ránu, ale Sklenář se prosadil z dorážky a dočkal se první branky v sezoně, před kterou přišel do Pardubic z Chomutova.

Ve 12. minutě mohl při Chalupově trestu vyrovnat střelou z pravého kruhu Ďaloga, ale Lukešovi pomohla horní tyč. Náskok hostů mohli zvýšit ještě v první třetině z dorážek Chalupa a Pilař, ale pardubický gólman odolal.

Pardubice na začátku druhé části ustály další oslabení po Claireauxově faulu a ve 24. minutě smazaly ztrátu. Blümelovi v úniku sice Filip Pavlík zabránil v zakončení, ale vysekl mu puk tak, že projel kolem Lukešova pravého betonu do branky.

Mountfield následně ubránil dvě oslabení v rychlém sledu po nedovolených zákrocích Janka a Cingela a v polovině druhého dějství si vzal vedení zpět. Zámorský bombou od pravého mantinelu trefil přesně bližší horní roh, Kantor neměl šanci zareagovat.

Hradecký bek si stejně jako Sklenář i Blümel připsal první gól v sezoně. Hosté se v druhé části ubránili i při pobytu kapitána Smoleňáka na trestné lavici.

Rozhodující moment

Ve 44. minutě Hradec při vyloučení Kusého udeřil, z levého kruhu se trefil Filip Pavlík. Za 114 sekund vedl už o tři branky. Mikuš chybnou rozehrávkou nabídl puk Růžičkovi, který vyzrál na Kantora blafákem do bekhendu.

„Ve finále je úplně jedno, kdo dal dneska góly. Je to pro nás hrozně důležité vítězství. Každý víme nějakou svou roli. Moje není, abych jenom bránil nebo stál někde v rohu, čekají se ode mě nahrávky a góly. Jsem rád, že se mi to povedlo,“ řekl později Růžička v on-line rozhovoru s novináři.

Při Lvově vyloučení se prosadilo v přesilovce i Dynamo a ve svém třetím duelu v české extralize skóroval Kanaďan Camara, který z pravého kruhu prostřelil Lukeše.

Dostat se na rozdíl jediné branky nedovolil při dalším náporu Dynamu hradecký gólman a v 55. minutě naopak pojistil výsledek expardubický Perret z přečíslení dvou na jednoho s Orsavou. Hradec si připsal pátou výhru ze sedmi duelů venku v sezoně.

Předehrávka 19. kola hokejové extraligy:

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 2:5 (0:1, 1:1, 1:3)
Branky a nahrávky: 24. Blümel, 49. Camara (Nakládal) - 10. J. Sklenář (Orsava, V. Růžička ml.), 30. Zámorský, 44. F. Pavlík (V. Růžička ml., Hronek), 46. V. Růžička ml., 55. Perret (Orsava). Rozhodčí: Hradil, Kubičík - Rožánek, Gebauer. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Bez diváků.