Za poškození ledu v extralize nedostatečné mražení nemůže. Na vině mohou být mantinely či voda

Hned na několik zimních stadionech musely být přerušeny nebo dokonce odloženy zápasy hokejové extraligy. Příčinou byly díry v ledu. V době energetické krize většinou fanoušků hned napadlo, že se na stadionech šetří energií, a led tak nebyl správně zmrazený. Jak ale říká ředitel kladenského zimního stadionu Josef Poláček, toto odůvodnění je mylné.

Kladno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava poškozeného ledu během utkání play-off mezi Kometou Brno a Vítkovicemi

Oprava poškozeného ledu během utkání play-off mezi Kometou Brno a Vítkovicemi | Zdroj: Profimedia

„Není možné, aby byl tento velký problém způsobený tím, že se nechladí. Když se moc nechladí, tak led nepraskne. Struktura ledu může naopak prasknout, když je přemražený. Teorie ‚nemrazíme, máme díry‘ se mi tak zdá neadekvátní,“ říká Radiožurnálu Sport Josef Poláček, který se stará o led na kladenském zimním stadionu už 47 let. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se letos v extralize tolik vylamoval led? Poslechněte si názor ředitele zimního kladenského stadionu

Za tu dobu nepamatuje, že by se tolikrát zápasy kvůli dírám v ledu přerušovaly.

Namátkou například ve čtvrtfinále play-off mezi Brnem a Vítkovicemi či Třincem a Spartou.

Hodinu a čtvrt dlouhé čekání na opravu ledu si zažila i česká reprezentace při utkání se Švédskem v Českých Budějovicích. Poláček sám přemítá nad příčinou vzniku těchto problémů.

„Jsou tu jiné aspekty. Zaprvé, led není kvůli lajnám prostý, musí se označit pro hráče, aby se na něm mohlo hrát. A druhou věcí jsou reklamy v ledu. Reklama se někde vytiskne, udělají se do ní takové malé dírky a do ledu se implementuje, papír se navlhčí a zamrzne. Takže když je na těchto reklamách málo ledu, může se stát, že ten, kdo má ostřejší brusle, se někde zatočí, může kus nedostatečné vrstvy odlomit,“ říká Josef Poláček.

Kdo bude chytat na hokejovém mistrovství světa? Vladař je zraněný, ve hře je stále Vaněček

Číst článek

„Důležitý je také fakt, že každý zimní stadion má jinou vodu. My se ji snažíme mít opravdu měkkou, změkčujeme ji iontoměniči. Nezměkčujeme ji jako destilku, ale nějaké přebytečné soli tam vždy zůstanou a ty mohou na ledě samozřejmě udělat neplechu,“ doplnil.

Výčet možných příčin vzniku děr v ledu ale kvalitou vody není rozhodně u konce.

Diskutuje se o tom, že jednou z nich může být instalování nových mantinelů, které jsou mnohem pružnější než ty, které byly používány v minulosti. Nově se taky do vody pro výrobu ledu přidává bělidlo, aby byl led čistě bílý.

„Bavil jsem se samozřejmě s výrobci mantinelů i formou, která nám dělá lajny a bělení. Každý chce zabrat, aby se tohle už znovu neopakovalo další rok,“ dodal Poláček.

I proto plánuje vedení soutěže svolat všechny správce zimních stadionů, na kterých se hraje extraliga. Z tohoto workshopu by měl vzejít jednotný postup pro výrobu ledu tak, aby se příští v sezóně už problémy s vylamováním části ledové plochy neopakovaly.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme