Mistrovství světa v hokeji ohrožuje politika i koronavirus. ‚Situaci v Bělorusku sledujeme,‘ říká Bříza

Politická situace po prezidentských volbách v Bělorusku ovlivňuje i sport. Právě běloruské hlavní město Minsk má v příštím roce hostit, společně s lotyšskou Rigou, hokejové mistrovství světa. Světová hokejová federace už zaznamenala i žádosti o odebrání pořadatelství Bělorusku.

Minsk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko má hokej opravdu rád | Zdroj: Reuters

Příští hokejové mistrovství světa mají hostit lotyšská Riga a běloruský Minsk. Světová hokejová federace teď pozorně sleduje politickou situaci v Bělorusku a na zářijovém zasedání Výkonného výboru bude jednat i o bezpečnostní situaci v dějišti šampionátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co říká o možném odkladu MS v hokeji v Bělorusku člen rady IIHF Petr Bříza

„IIHF samozřejmě monitoruje vzniklou situaci. V pondělí reagovala na lotyšského ministerského předsedu, který vyzval IIHF aby uvažovala o změně pořadatelství, nicméně organizace v tuto chvíli intenzivně komunikuje s oběma výbory jak v Rize, tak v Minsku. Postupně všechny tyto informace vyhodnocujeme,“ říká člen Rady Světové hokejové federace Petr Bříza.

Jeho nadřízený, prezident IIHF René Fasel, se už v neděli k situaci vyjádřil a uvedl, že nemá důvod dělat politická prohlášení a že je připraven v Bělorusku šampionát uspořádat. Ale názor prezidenta není rozhodující. Případnou změnu šampionátu nemůže udělat ani on, ani Council, chcete-li Rada IIHF, která se sejde v polovině září ve Švýcarsku.

„Než se alokuje mistrovství světa, tak je to poměrně dlouhý proces. V roce 2017 bylo pořadatelství šampionátu schváleno pro Minsk a pro Rigu kongresem IIHF a jakákoliv změna vyžaduje souhlas kongresu,“ popisuje Petr Bříza.

A navíc koronavirus

Problém ale český zástupce v nejužším vedení Světové federace nevidí jen v politické situaci v Bělorusku. Inspekční cesty, které IIHF do Běloruska podnikla a ještě podnikne, se budou zabývat i opatřeními spojenými s šíření nemoci covid-19. Ty jsou totiž v Lotyšsku a Bělorusku velmi rozdílné.

VIDEO: Běloruský prezident uspořádal hokejový turnaj. ‚Nejlepší antivirová medicína,‘ tvrdí Lukašenko

Číst článek

„To, co zažíváme s covidem-19 je každodenní příliv spekulací, protože co platí dnes, nemusí platit za týden. Je to neustále vyvíjející situace a IIHF všechno monitoruje. Rozdílné podmínky v obou zemích budou i předmětem inspekčních návštěv a diskuzí, jak zajistit průběh MS. V první řadě také to, jak zajistit bezpečnost hráčů a diváků.“

Připomíná Petr Bříza nejdůležitější podmínku pro pořádání světového šampionátu.

Petr Kadeřábek, mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme