Hradecké výpovědí hokejistům jsou neplatné, rozhodla komise. Klub se chce bránit

Výpovědi, které dostali hokejisté Lukáš Žejdl a Petr Šidlík v Hradci Králové po vypuknutí pandemie koronaviru, jsou neplatné. Rozhodla o tom v pondělí smírčí komise hokejového svazu, na kterou se obrátila Česká asociace hokejistů (CAIHP).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejisté Hradce. | Zdroj: Profimedia

Extraliga byla v první polovině března ukončena. Některé kluby využily bod v hráčské smlouvě, kde stojí, že mohou kontrakt vypovědět z důvodu zásahu vyšší moci či přerušení ligy.

V Hradci Králové se jen brzy nato rozloučili s pěticí hráčů, kterým končily smlouvy. Byli to Oskars Cibulskis, Oscar Eklund, Tomáš Linhart, Šidlík a Žejdl. Tři z nich se obrátili na CAIHP, která jim doporučila iniciovat smírčí řízení. Dva hráči tak učinili a byli úspěšní.

Růžička povede v příští sezoně Hradec Králové jako hlavní trenér sám, Martinec ale v klubu zůstává

Číst článek

„Smírčí komise ČSLH se zabývala podněty Lukáše Žejdla a Petra Šidlíka, týkajícími se platnosti výpovědi jejich hráčských smluv. Dospěla přitom k závěru, že výpovědi jsou neplatné a smlouvy na jejich základě nezanikly,“ uvedl svaz ve vyjádření, které ČTK poskytl tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund. „Podrobnější odůvodnění výroku poskytneme, jakmile jeho písemné vyhotovení obdrží všichni účastníci řízení, tedy do konce příštího týdne. Nikdo další se na smírčí komisi ČSLH zatím neobrátil,“ stojí v prohlášení.

„Od začátku jsme tyto výpovědi považovali za neoprávněné, nepodložené a neúčinné. S nadšením jsme přijali oznámení smírčí komise Českého svazu ledního hokeje, že je výpověď neplatná a hráčské smlouvy našich dvou členů z tohoto důvodu nezanikly,“ uvedl prezident CAIHP Libor Zbořil. „V tuto chvíli musí klub hráči nahradit zaplacený poplatek za smírčí řízení a plnit dle platné smlouvy,“ dodal Zbořil.

Rozhodnutí komise je konečné, bez možnosti odvolání. „Od první chvíle jsme upozorňovali, že jednostranné výpovědi nejsou konstruktivním řešením neblahé situace, která zasáhla nejen hokejové kluby, ale každého z nás. Naopak jsme iniciovali hledání kompromisu, což se ukázalo jako funkční v řadě klubů,“ řekl Zbořil.

Vedení Hradce Králové s rozhodnutím smírčí komise nesouhlasí. „Klub je přesvědčen o tom, že bod týkající se ‚vyšší moci', který je v hráčské smlouvě uveden a na základě kterého klub dané kroky učinil, je v současné situaci uplatnitelný. Další postup v této záležitosti bude řešit právní zástupce klubu,“ uvedlo vedení Mountfieldu.

Svaz radí smlouvy nevypovídat

Vedle finalisty Ligy mistrů sáhly k předčasnému ukončení kontraktů také v prvoligových klubech Chomutova či Prostějova. Vedení Českého hokeje i proto v březnu doporučilo v dopise klubům extraligy a první ligy, aby nevypovídaly hráčské smlouvy z důvodu pandemie a omezení, která z ní vyplynula.

Další případy smírčí komise zatím na stole nemá. „Pokud byly doposud smírčí komisi doručeny nějaké další takové návrhy, hráčská asociace o nich nemá informaci. Hráči tak ale samozřejmě mohou učinit dle svého uvážení po vlastní ose. Členy CAIHP, která nabízí mimo jiné právní pomoc, je velká část, ne však úplně všichni hokejisté nejvyšší soutěže,“ uvedl Zbořil.

Připustil, že CAIHP pracovala bez ohledu na výsledek prvních dvou návrhů na přípravě dalších dvou podnětů. „Ty budou podány v nejbližší době a nedá se vyloučit, že se na asociaci obrátí i další hráči s prosbou o pomoc,“ doplnil Zbořil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme