Vítkovice před utkáním se Spartou slavily 90. narozeniny klubu, vyvěsily i dres Františka Černíka

Do Vítkovic přišel v roce 1968 v 15 letech a brzy se stal velkou osobností ostravského klubu - to je bývalý hokejista František Černík. Po padesáti letech ve vítkovických službách se mu v pátek dostalo velké cti. Při příležitosti oslav 90. výročí založení klubu byl před utkáním se Spartou vyvěšen pod strop haly jeho dres s číslem 9.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Černík.

František Černík. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Slavnosti se zúčastnilo 90 osobností vítkovického hokeje. Poslední žijící mistr republiky z roku 1952 Zdeněk Návrat, téměř kompletní sestava posledních mistrů z roku 1981, mezi které patří i Černík, a další. Černíkův dres se tak pod stropem zařadí k trojici Josef Mikoláš, Jan Kasper a Miroslav Vlach.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vítkovice před utkáním se Spartou slavily 90. narozeniny klubu, vyvěsily i dres Františka Černíka

„To byly zase takové legendy vítkovického hokeje. S nikým z nich jsem nehrál, ale končili, zrovna když jsem já začínal, a já si jich samozřejmě vážím. Patřili ke špičkám československého hokeje,“ říká Černík.

Právě Miroslav Vlach byl v mládí jeho hokejovým vzorem. I když jak připomíná, po přestěhování z Nového Jičína začínal v konkurenčním hokejovém Baníku Ostrava.

„V Jičíně jsem se narodil a bydlel jsem na vesnici kousek vedle, ale už v roce 1959 jsme se přestěhovali do Poruby. Tenkrát jsem se ani neodvážil se do Vítkovic přihlásit, tak jsem šel do Baníku a po dvou letech mě ještě v mladších žácích z Baníku vytáhli do Vítkovic.“

Černík vynikal ve Vítkovicích, v reprezentaci a později i v Detroitu obrovskou rychlostí. Také proto a kvůli černým kudrnatým vlasům dostal přezdívku Čert. Do historie vstoupil také okamžik v roce 1993, kdy ve finále československé extraligy proti Spartě donesl jako generální manažer Vítkovic Spartě pohár předčasně na střídačku.

Třineckou formu tentokrát odnesla Olomouc, Vítkovice ve výročním utkání porazily Spartu

Číst článek

„Začalo to na Spartě a přeneslo se to i sem. Určitá křivda je samozřejmě vždycky, s léty všechno opadne, ale tenkrát jsme hráli pořád ve třech. A tak dlouho jsme hráli ve třech, až Sparta vedla, což mě přivedlo k tomu, že jsem jim pohár předal už ve druhé třetině a bylo,“ směje se dnes Černík tomuto okamžiku, kdy cítil obrovskou křivdu.

Od posledního titulu mistrů republiky byly Vítkovice čtyřikrát ve finále, dvakrát se Spartou, jednou se Vsetínem a jednou s Třincem. Na titul tak čekají už 37 let.

„Čeká se strašně dlouho, ale věřím, že to brzy padne. Když jsem byl v národním mužstvu na prvním mistrovství světa v Katowicích, tak říkali, že spoustě hráčů se to nepodařilo a já jsem tomu nevěřil a od té doby jsem titul taky nezískal,“ ví Černík, jak těžké je získat jakýkoliv triumf.

Jeho vlasy už dávno nejsou černé, jejich jasně bílá barva ve VIP lóži haly září. Teď bude u stropu i červený dres s jeho devítkou a jmenovkou.

David Procházka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme