Deset let od tragédie v Jaroslavli. Při pádu letadla zahynuli čeští mistři světa Rachůnek, Vašíček a Marek

Měla to být tehdy jedna z mnoha obyčejných cest, kterých hokejista za svoji kariéru zažije desítky. Hráči nasedli do letadla a měli namířeno k prvnímu utkání nové sezony KHL. Jenže do Minsku už nedorazili. V úterý je to přesně deset let od letecké havárie, při které zahynuli všichni členové týmu Lokomotiv Jaroslavl, včetně českých mistrů světa Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Jana Marka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky letadla Jak-42 | Zdroj: Profimedia

Janu Markovi se podle jeho slov svíral žaludek pokaždé, když nastupoval na palubu, a trochu se děsil dlouhého cestování k zápasům Kontinentální ligy. Jeho poslední let byl ale až příliš krátký – trval jen pár vteřin a stal se tím nejsmutnějším v hokejových dějinách.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před deseti lety došlo k letecké tragédii v Jaroslavli. Více v příspěvku Davida Nyče

Letoun na ranveji nedosáhl potřebné rychlosti. Sice se odpoutal od země, jenže následně zavadil o anténu rádiového majáku a zřítil se na břehu řeky Volhy.

„Je to hrozné, když vidíš, že před třemi měsíci nám pomůžou vyhrát medaili na mistrovství světa a pak během vteřiny odejdou. Je vidět, jak jsme na světě malí pánové. Rodiny, manželky a děti, ani si nedokážu představit, jakou bolest pociťují,“ hledal tehdy těžko slova Jaromír Jágr. 

Stejně tak šéf KHL Alexandr Medvěděv, který informoval veřejnost o tragédii na letišti Tunošna a přerušil program celé soutěže.

Hokejové stadiony nejen v Rusku se pak staly pietními místy. A Mezistátní letecký výbor okamžitě začal vyšetřovat příčiny nehody. Výsledek – pochybení pilota i letecké společnosti.

„Kdykoliv jdeme do letadla, vždycky si na to vzpomeneme. Pořád to ve mně je. Hodně lidí to zasáhlo, je to tragédie,“ říkal o rok později brankář Ondřej Pavelec, který přišel o kamarády Marka, Rachůnka a Vašíčka.

Mezi oběťmi byl i hvězdný Slovák Pavol Demitra, švédský brankář Stefan Liv nebo kanadský trenér Brad McCrimmon. Z 45 osob na palubě přežil jen mechanik Alexandr Sizov.

David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme