Hokejisté Komety Brno zdolali extraligového lídra Spartu. Liberec uhájil proti Boleslavi druhé místo

Hokejisté Komety Brno se po pěti zápasech na hřištích soupeřů představili ve vlastní hale a v 30. kole extraligy zdolali Spartu 5:3. Vítěznou branku dal v polovině utkání obránce Filip Pyrochta. V sestavě domácích se poprvé v sezoně po plánované operaci a rekonvalescenci představil Martin Erat. Osmatřicetiletý útočník přispěl k výhře svého týmu jednou asistencí a posunul Kometu na bod od šesté pozice.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva brankář Sparty Jakub Sedláček, Matúš Sukeľ ze Sparty a Daniel Rákos z Brna | Foto: Dalibor Glück | Zdroj: ČTK

Náskok Sparty, která prohrála druhé z posledních tří utkání, se v čele tabulky před druhým Libercem ztenčil na jeden bod. Zápas sledovalo 7700 diváků, čímž Brno zaokrouhlilo počet vyprodaných duelů v extralize na 200.

Svátky na ledě, nebo v rodinném kruhu? Hokejová extraliga se nezastaví ani o Vánocích

Erat se postavil do prvního útoku vedle Tomáše Plekance, oba veterány doplnil Tomáš Vincour a tato trojice dala dohromady 2121 startů v NHL. Na druhé straně chyběl zraněný Machovský, mezi sparťanskými tyčemi stál Jakub Sedláček.

Po opatrném začátku šla do vedení Sparta, když Forman ideálně uvolnil Pecha, který z mezikruží nedal Vejmelkovi šanci. Kometa svůj následný tlak proměnila ve dvě branky, když se zblízka trefili Holík a z nulového úhlu procpal puk za čáru Hruška. Vedení ale Brnu sebral přesnou střelou v přesilové hře Růžička.

Na začátku druhé třetiny ovládla dění na ledě Kometa, dobrým forčekinkem a bruslením si vynutila převahu, z které pramenily fauly hostujícího týmu. A přesilovky šly dnes Brňanům skvěle. Třetí gól dal po kombinaci elitního útoku Zaťovič, jenž se vrátil do sestavy po krátké zdravotní absenci, na čtvrté trefě se podílel první sezónní asistencí Martin Erat.

Sparta ale také dokázala trestat v početní výhodě, Pech svojí třináctou asistencí v ročníku a celkově 350. v kariéře nabil krásně Blainovi, který snížil stav opět na jednobrankový rozdíl.

V úvodu třetího dějství stálo při domácích štěstí, když při signalizovaném vyloučení sparťanů trefili domácí při nepřesné rozehrávce tyč vlastní prázdné branky. Kometa ale v dalším průběhu dobře bránila, nepouštěla Spartu do náporu. Z brejku pak udeřila díky Hruškovi popáté v utkání a rozhodla o svém vítězství.

Bílí tygři uhájili druhé místo

Liberce porazil Mladou Boleslav 2:0 a vyhrál tak i 22. domácí vzájemný zápas za sebou. Bruslařský klub čeká na úspěch na ledě Bílých Tygrů od 18. listopadu 2010. Severočeši potvrdili aktuální formu, když bodovali počtrnácté za sebou a z toho potřinácté vyhráli. Druhé čisté konto v sezoně udržel díky 25 zásahům brankář Dominik Hrachovina.

V úvodu zápasu se soupeři spíše oťukávali, střelecké pokusy z obou stran byly víceméně z uctivé vzdálenosti a Krošelj ani Hrachovina s nimi neměli žádné starosti. Mladoboleslavský brankář se vylekal až při střílené přihrávce Krenželoka, která byla před ním tečovaná, jeho beton byl však na místě. V osmé minutě ujel v oslabení Zachar, byl faulován, ale následné trestné střílení Marosze Krošelj také zlikvidoval.

Litvínovský Šlégr o uzavření extraligy: Zbytečná hysterie, zatím jednáme jen o převzetí soutěže

Na druhé straně předvedl jistý zákrok Hrachovina při tvrdé střele Ševce. V 15. minutě se Jeglič protáhl libereckou obranou až před Hrachovinu, místo střely volil přihrávku na Skalického, jenže ten puk minul. O chvíli později vystihl chybnou rozehrávku hostů Průžek, ale trefil jen Krošeljovy betony. Hostující gólman kapituloval až 46 sekund před první pauzou, kdy Dernerovu střelu šikovně tečoval Marosz.

Obrovskou šanci na vyrovnání měli hosté ve 25. minutě. Před Hrachovinou se objevil úplně osamocený Klepiš, položil si libereckého gólmana, ale ten i vleže mladoboleslavského útočníka vychytal. Na druhé straně se dostal do slibné šance Špaček, Krošelj však minisouboj ustál. Stejně tak zvládl souboj tváří v tvář s Lencem, který se na něj řítil sám ve 31. minutě.

O tři minuty později předvedl skvělé zákroky Hrachovina, který zlikvidoval střelu Jegliče i jeho následnou dorážku. Bílí Tygři si další brankový úder schovali opět až na závěr třetiny. Ve 38. minutě získal Musil puk na brankovišti a jeho přihrávku dopravil do sítě Ordoš.

Úvod třetí třetiny byl ve znamení náporu hostů, ale pozorná obrana Bílých Tygrů je nepustila do žádné vážnější šance. Ve 48. minutě však musel domácí brankář využít úspěšný skok při šanci Zbořila, který už se chystal doklepnout puk do prázdné branky.

Velká šance hostů liberecké hráče probrala. O chvíli později se prezentoval výborným zákrokem Krošelj proti Ordošovi. Jinak se ale Bílí Tygři soustředili především na bezchybnou obranu. V poslední minutě si ještě hosté vzali oddechový čas a pak hráli vabank. Brankář Krošelj zůstal na střídačce, na vítězství Bílých Tygrů se ale nic nezměnilo.

30. kolo hokejové extraligy:
HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 5:3 (2:2, 2:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 15. P. Holík (Mueller), 18. J. Hruška (Rákos), 25. Zaťovič (P. Holík, Vincour), 32. Pyrochta (M. Erat, J. Hruška), 56. J. Hruška (Rákos) - 12. Pech (Forman, M. Jandus), 20. V. Růžička (Blain, Kalina), 35. Blain (Pech, V. Růžička). Rozhodčí: Hradil, Kika - Kis, Lučan. Vyloučení: 5:5. Využití: 2:2. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 20. Marosz (Derner, Ordoš), 38. Ordoš (A. Musil). Rozhodčí: Hodek, Bejček - Ondráček, Špringl. Vyloučení: 2:1, navíc Skalický (Mladá Boleslav) 10 min. Bez využití. Diváci: 7500 (vyprodáno).

HC Škoda Plzeň - PSG Berani Zlín 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 24. Rob (Čerešňák, Kracík), 43. Gulaš (Kantner, Budík) - 18. J. Ondráček, 39. P. Sedláček (Dufek, Freibergs), 50. Fryšara (Dufek), 52. Fryšara (Dufek, P. Sedláček). Rozhodčí: Pražák, Roman Svoboda - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 5783.

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 3. Skladaný (Vodný, Laš), 28. Nahodil (Klimek), 44. Burian (Strapáč, Irgl), 60. P. Musil (Klimek) - 22. M. Rohan (Raška), 56. Plutnar (T. Rachůnek). Rozhodčí: Jeřábek, Micka - Rampír, Rožánek. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 3747.

HC Dynamo Pardubice - Mountfield Hradec Králové 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 51. J. Kolář (Harju, J. Mikuš) - 25. Paulovič (Pilař), 37. Cingel (Smoleňák, M. Chalupa), 45. Dragoun (Jergl), 59. Perret (Lev). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:3, navíc T. Voráček (Pardubice) 10 min. Bez využití. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Rytíři Kladno - HC Vítkovice Ridera 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 15. J. Strnad, 17. Austin - 52. Schleiss (Šidlík, P. Zdráhal). Rozhodčí: Lacina, Šindel - Kajínek, Špůr. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 3920.