1271 zápasů za 6 měsíců. Sezona NHL se plánuje dlouho dopředu, pomáhají univerzity i software

NHL má 31 týmů a každý odehraje v základní části sezony 82 zápasů. To je celkem 1271 utkání, které je potřeba naplánovat do rozmezí 6 měsíců. Tak zní úkol, jehož výsledkem je rozpis sezony. Dřív se řešení hledalo na obrovské magnetické tabuli. Teď už místo ručního posouvání cedulek s názvy týmů pomáhají v plánování softwarové systémy.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po přijetí Las Vegas hraje NHL 31 klubů | Foto: Stephen R. Sylvanie-USA TODAY Sports | Zdroj: Reuters

Hokejisté Washingtonu jako obhájci  Stanley cupu patří mezi osmičku týmů, které 3. října otevřou další sezonu NHL. Během ní se fanoušci mohou těšit i na duely pod širým nebem nebo zápasy v Evropě.

Do NHL bylo letos draftováno 11 Čechů. Jistotu, že si nejslavnější soutěž zahrají, nemají

Číst článek

Konec základní části je naplánován na tzv. supersobotu 6. dubna 2019, kdy bude hrát 30 z 31 týmů soutěže.

„S plánováním jsme začali už v září předchozího roku, kdy jsme požádali kluby o volné termíny v halách,“ říká v rozhovoru pro oficiální web NHL Steve Hatze Petros - viceprezident pro rozpis a televizní i rozhlasový byznys.

Tři čtvrtě roku celé jeho oddělení pracovalo na kalendáři pro další základní část. Každý klub vedení soutěže musel do poloviny října nahlásit určité minimum možných dat, ve kterých byl i daný počet všedních dnů.

„Série venkovních zápasů většinou plánujeme na dny, kdy klub nemá volnou arénu. Když se v jeho domovské hale konají třeba koncerty nebo ji obsadí jiný sport. Pak tento klub pošleme na trip,“ popisuje Petros, jak začíná tvroba rozpisu sezony.

V tomto ohledu je nejsložitější situace s halou v Los Angeles. Kromě hokejistů Kings ji totiž využívají i oba basketbalové týmy NBA - Lakers i Clippers. Během 176 dnů sezony se tak ve Staples Centru odehraje dohromady 123 utkání.

„Poté vyplňujeme víkendy, důležité dny pro jednotlivé kluby. Zohleďnujeme i speciální požadavky,“ říká manažer NHL. Mezi ty patří třeba tzv. Hokejový den v Kanadě, kdy 9. února musí hrát všech sedm tamních týmů.

Las Vegas změnilo plán letů

Při tvorbě rozpisu je potřeba také pohlídat, aby některý z týmů neodehrál doma v jednom týdnu víc než tři zápasy. Od minulého ročníku navíc plánování zkomplikovalo, že se NHL díky nováčkovi z Las Vegas rozrostla na 31 týmů.

„Moc věcí se nezměnilo. Stále každý tým musí odehrát doma 41 zápasů. Jiné je to, že týmy z východní konference létaly na západ dvakrát. Jednou do Vancouveru, Calgary a Edmontonu. Podruhé do Los Angeles, Anaheimu a San Jose. Kvůli Las Vegas jsou ty cesty už tři. Takže jsme Las Vegas přiřadili k Arizoně a Coloradu,“ vysvětluje Petros dopady na cestování.

Důležité slovo při tvorbě rozpisu sezony mají i celostátní držitelé televizních práv. Složitý proces ulehčují nejen speciální softwarové systémy ale třeba i docenti ze Stanfordu a Harvardu.

„Z minulých let se snažíme poučit. Hodí se nám hlavně zkušeností s tím, jaké dny jednotlivé kluby preferují, kolik dnů v řadě jsou ochotny hrát. To nám v práci pomáhá,“ uzavírá Steve Hatze Petros, pro kterého začíná sezona dřív, než je vhozeno úvodní buly té minulé.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme