Mistr světa v hokeji i tenise. Vladimír Zábrodský slaví 95. narozeniny

Vladimír Zábrodský dnes slaví 95. narozeniny. Společně se Stanislavem Konopáskem tvořili jednu z nejúdernějších útočných dvojic v historii československého hokeje. Jako hráč pomohl Zábrodský vybojovat titul mistra světa v roce 1947. O dva roky později slavil triumf už jako hrající trenér.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Zábrodský | Zdroj: Twitter

Vladimír Zábroský se narodil 7. března 1923. Už od dětství hrával na postu středního útočníka a po jeho boku nastupoval na levém křídle Stanislav Konopásek. Právě tihle dva spolu vytvořili jednu z nejúdernějších útočných dvojic v historii československého hokeje.

Legendární gólman 'Bóža' Modrý se narodil před 100 lety. V Jáchymovských dolech skončil za řeči, které nevedl

Číst článek

Jako hráč pomohl Zábrodský vybojovat titul mistra světa v roce 1947. O dva roky později slavil triumf už jako hrající trenér.

„Měli jsme strašlivé problémy. Spadlo letadlo se šesti nejlepšími hráči, brácha a Sláma zůstali venku. Přišli jsme o osm hráčů, kteří rok předtím byli na olympiádě,“ vzpomínal před pár lety Vladimír Zábrodský na mistrovství světa v roce 1949.

Po odsouzení spoluhráčů ve vykonstruovaném soudním procesu dostal v roce 1950 zákaz reprezentace. Po návratu se zúčastnil ještě tří šampionátů v letech 1954, 1955 a 1956.

Když ale měl zavzpomínat na svůj vůbec nejlepší zápas, rozvyprávěl se o jednom netradičním utkání z pražské Štvanice:

„Velký zápas jsme sehráli jako Armádní vojenské mužstvo proti kanadskému vojenskému mužstvu. Hráli jsme Drobný, já a Konopásek. Hráli jsme v uniformách a vyhráli jsme snad 11:7. To byl velký zápas,“ vzpomíná.

Zábrodský byl vedle výborného hokejisty také vynikajícím tenistou. V letech 1948, 1955 a 56 reprezentoval Československo v Davisově poháru. Později dokonce získal neoficiální titul mistra světa veteránů.

To už ale bylo v barvách Švédska, kam v roce 1965 přes Jugoslávii a Švýcarsko emigroval. Po roce 1989 několikrát navštívil rodnou zemi a při návštěvách mimo jiné holdoval své další vášni.

„Hraju tam mariáš. Člověk se drží pořád starých zvyků,“ vyprávěl ještě v devadesáti letech Vladimír Zábrodský.

A pokud se ptáte, jak se udržuje v tak dobré kondici, recept je jednoduchý: „Snažím se ráno tělo dostat trošku do pohybu, ale zvláštní tréninkovou metodu nemám. Piju pivo, víno, mám rád koňak i whisky, ale nechci to přehánět, vždycky jen trochu,“ usmíval se před časem Vladimír Zábrodský, který dnes slaví pětadevadesáté narozeniny.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme