Hrají i se zlomenými žebry. Když se bojuje o Stanley Cup, jde vše stranou, říká Ručinský

Hrát hokej se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem si umí člověk jen těžko představit. V NHL ale občas hráči nastupují s nejrůznějšími zraněními. A platí to i pro aktuální play-off zámořské soutěže.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočník San Jose Joe Thornton dohrával sezonu s poraněnými vazy

Útočník San Jose Joe Thornton dohrával sezonu s poraněnými vazy | Zdroj: Reuters

„Každý hráč to má dané jinak. Někdo snese větší bolest, někdo menší. Ke konci sezony jsou ale hráči tak dobití, že už se hraje většinou na hraně. Jde ale o všechno, takže se většinou hraje i se zraněními," říká generální manažer české reprezentace Martin Ručinský, který v NHL odehrál skoro tisíc zápasů.

'Normální člověk' by se s některými zraněními často ani nezvedl z postele, jenže ve sportu je to prostě někdy jinak. Stačí poslední příklad – 37letý útočník San Jose Joe Thornton hrál poslední zápasy play-off s prasklými vazy v koleni, konkrétně předním a vnějším postranním.

„Z mé zkušenosti můžu říct, že stoprocentních je jen pár hráčů. Většina z nich má nějaké šrámy a potom jsou extrémy jako Joe Thornton nebo Patrice Bergeron, který hrál se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Tak to ale v hokeji je. Hraje se o Stanley-Cup, což je nejcennější trofej. Hraje se tedy se sebezapřením," vysvětluje olympijský vítěz z Nagana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Riziko je nutné posuzovat individuálně, říká k hokejistům, kteří hrají se zraněním, ortoped David Homer

Slova Martina Ručinského dokládají, že v hokeji občas neznáte bolest. Hráči potom přehlíží dopady zranění, která je v pozdější fázi kariéry mohou omezit.

„Když se jedná o strukturální poranění – ať už je to natržený postranní vaz v kolenním kloubu, podezření na problém s meniskem nebo těžší natažení v oblasti hlezenního kloubu a podobně – tak tam je to riziko větší," vysvětlil v rozhovoru pro Radiožurnál ortoped David Homer, který v minulosti působil u kladenských hokejistů.

Riziko je podle něj nutné posuzovat individuálně. Záleží na konzultaci mezi doktorem, fyzioterapeutem a trenérem. Odhodlaný hráč bude chtít nastoupit vždycky, přesně tak jako zmíněný Bergeron.

„Nechci říct, že by u zlomených žeber nebylo žádné riziko, protože by se mohla utrhnout i plíce, ale pokud nic takového nenastane, tak je člověk limitovaný především bolestí," dodává ortoped David Homer s tím, že hrát s těžším zraněním je riskantní.

Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme