Jágr a Calgary: stejné stáří, minimální mzda a po 27 letech spojitost s Tkachukem

Dočkal se. Celé léto doufal v příležitost, aby si alespoň ještě jeden rok odkroutil v NHL. Hokejista Jaromír Jágr nastoupí v příštím ročníku v dresu Calgary Flames. Zaplaceno dostane nejméně od roku 1993 a zahraje si s hráčem, jehož otec byl do ligy draftován ve stejný rok jako český útočník.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejový útočník Jaromír Jágr | Foto: NHL.com

Jen tři starší hráči v historii nastoupili k soutěžnímu utkání v NHL. Jaromír Jágr zkrátka patří k legendám. Je nejproduktivnějším Evropanem v historii ligy a pouze 56 utkání mu chybí, aby vyrovnal Gordieho Howea, který drží rekord v počtu odehraných utkání v NHL (1767). Po podpisu Jágra s Calgary ale vyšlo na povrch více zajímavých faktů.

'Už jsem chtěl jet do Litoměřic.' Angažmá v Calgary Jágra překvapilo, první zápas nestihne

Číst článek

Spojení s Tkachukem

Jedním z Jágrových spoluhráčů bude v Calgary Matthew Tkachuk. Jeho jméno je hodně známé, i když v zámořské lize ho proslavil spíš otec. V roce 1990 byl český útočník draftován jako pátý celkově, na devatenáctém místě se objevilo jméno Keitha Tkachuka. Ten za devatenáct let v NHL stihl 1201 zápasů a v nich zapsal 1065 bodů. Teď bude svého vrstevníka sledovat po boku syna.

Aby kuriozit nebylo málo, Keith a Jágr proti sobě nastoupili v utkání den poté, kdy se Matthew narodil (Pittsburgh – Phoenix 2:2, Jágr jedna asistence). Ještě před narozením Matthewa stihl Jágr v NHL už 667 kanadských bodů.

Veterán mezi mladými

K porovnání stačí říct snad jediné. Nejstarším hráčem na soupisce Calgary je brankář Mike Smith. Je o deset let mladší než Jaromír Jágr. Dvanáct z jeho budoucích spoluhráčů ještě ani nebylo na světě, když kladenský odchovanec válel v NHL.

Kruh se uzavírá

První reprezentační duel odehrál Jaromír Jágr 11. září 1989. Prezidentem tehdy byl Gustáv Husák a soupeřem národního týmu kanadský celek hrající NHL – Calgary Flames.

Náhoda? Český hokejista se narodil v roce 1972. V tomtéž roce bylo založeno i Calgary Flames – i když tehdy pod názvem Atlanta Flames a působilo ve Spojených státech. Do Kanady se klub přestěhoval až o osm let později.

Peníze jak nováček

Pravda, nováčkovský kontrakt sice milionu dolarů nedosahuje, přesto dostane Jaromír Jágr zaplacen minimálně milion dolarů (další milion v bonusech, v závislosti na výkonech). Tak malý plat měl naposledy v sezoně 1992/93, kdy jako nováček vydělával 700 tisíc dolarů.

Konečně Kanada

27 let Jágrovy kariéry v grafech: Podívejte se, jak stoupá hvězda nejlepšího českého hokejisty

Číst článek

Jágr se ani v minulosti netajil tím, že by si rád zahrál v Kanadě. Na rozdíl od Spojených států je zde hokej sportem číslo jedna. Teď dostane poprvé za 25 let v NHL šanci hrát pro kanadské fanoušky. Teprve podruhé se navíc představí jako člen týmu ze Západní konference. Krátkou anabázi si zkusil v Dallasu před pěti lety.

Cestující fanoušci

Parta nadšenců si v zámoří říká „Travelling Jagrs“. Tito lidé jezdí párkrát za rok podporovat výhradně jenom Jaromíra Jágra. Nosí dresy bývalých působišť českého útočníka. Skupinka ale pochází z Calgary, takže teď to na zápasy nebudou mít daleko.

Michal Sobotka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme