Jako první Čech bude rozhodovat zápas NHL, v pruhovaném pak bude třetím Evropanem

Až ve čtvrtek v noci v zámořské NHL vyjedou na led hokejisté New Yorku Islanders a Caroliny, tak mezi nimi bude po celý zápas bruslit i jeden Čech. Nebude mít ale hokejku ani rukavice. Místo toho si v kabině obleče černobílý pruhovaný dres s číslem 60 a do ruky vezme píšťalku. Právě s takovou výbavou bude osmadvacetiletý čárový rozhodčí Libor Suchánek jako první Čech rozhodovat utkání NHL.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hokejoví rozhodčí v NHL (ilustrační foto)

Hokejoví rozhodčí v NHL (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Je to obrovský úspěch nejen pro Libora, ale i pro české rozhodčí. Mně nezbývá než Liborovi maximálně gratulovat a držet mu večer palce,“ říká pro Radiožurnál dlouholetý mezinárodní sudí a šéf komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje Vladimír Šindler.

Plzeňský rodák a promovaný strojní inženýr Libor Suchánek bude teprve třetím evropským rozhodčím, který se v nejvyšší zámořské soutěži představí. Podle Šindlera to jen potvrzuje, jak vysoké renomé čeští rozhodčí ve světě mají.

Český průlom do NHL. Rozhodčí Suchánek bude rozhodovat zápas Islanders s Carolinou

Číst článek

„Není to, řeknu, věc, na které bychom koncepčně pracovali dlouhá léta. Samozřejmě naši rozhodčí mají v Evropě opravdu velký kredit. Libor kromě toho svého kreditu a vysoké výkonnosti má i trochu štěstí v tom, že se NHL rozhodla k takovému kroku,“ vysvětluje Šindler.

Libor Suchánek zástupce NHL zaujal loni v srpnu v Praze při přípravném utkání před Světovým pohárem mezi Českou republikou a Ruskem.

Letos v únoru pak rozhodoval několik utkání nižší AHL, zúčastnil se předsezonního kempu rozhodčích a vzhledem k výkonům, které předváděl, podepsal v září s vedením NHL dvoucestnou smlouvu, na jejímž základě působil i v AHL a řídil také několik přípravných duelů NHL.

Český rozhodčí usiluje o NHL. Vyzkouší si tři zápasy v nižší zámořské lize AHL

Číst článek

„Myslí si, že pro Libora je těžší adaptovat se spíš sociálně než rozhodcovsky, protože pro to má veškeré předpoklady. Je to stejná hra s mnoha maličkými rozdíly, které ale určitě evropský rozhodčí rozpozná, a pokud má špičkovou výkonnost, tak se s tím poměrně jednoduše vyrovná,“ upřesňuje Šindler.

Pro českou mutaci serveru NHL.com Libor Suchánek přiznal, že angažmá v zámoří je pro něj malý zázrak. NHL prý nikdy nebyla jeho snem, protože sám nečekal, že by se tak daleko někdy mohl dostat. Vladimír Šindler ovšem doufá, že právě Suchánkův příběh motivuje i jeho další kolegy.

„Především pro tu nejnovější a začínající generaci je to zajímavý signál a uvidíme, jestli ta cesta bude otevřená i nadále. Jako první vlaštovka úplně super,“ dodává Šindler.

Utkání mezi New Yorkem Islanders a Carolinou, ve kterém zažije premiéru v NHL rozhodčí Libor Suchánek, začne ze čtvrtka na pátek v jednu hodinu v noci českého času.

Václav Rokyta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme