Kariéru odstartoval v Kanadě s dvaceti dolary v kapse. Emigraci jsem dlouho rozmýšlel, říká Nedvěd

I dvacet kanadských dolarů může stačit na rozjetí velmi úspěšné hokejové kariéry. Před listopadem roku 1989 se o tom přesvědčil Petr Nedvěd. O rodákovi z Liberce je další z dílů seriálu Radiožurnálu o hokejistech, kteří za komunismu utekli do NHL. Nedvěd tak učinil krátce po svých sedmnáctých narozeninách.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nedvěd emigroval v lednu 1989

Petr Nedvěd emigroval v lednu 1989 | Zdroj: Koláž Český rozhlas

Odletěl s mládežnickým výběrem do Calgary, ale na rozdíl od svých spoluhráčů už se nevrátil. Emigrace do Kanady nebyla na začátku roku 1989 bezmyšlenkovitá varianta. „Dlouho jsem nad ní přemýšlel. Největší strašák byl, že jsem nevěděl, kdy uvidím rodiče," vzpomíná pro Radiožurnál Petr Nedvěd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nedvěd z mládežnického turnaje v Kanadě nevrátil

Hokej pro něj ale byla láska na celý život, a proto mu hodně obětoval. „Vsadil jsem na jednu kartu a myslím, že výsledek nemohl být lepší," říká. Přitom do Kanady odcestoval s dvaceti dolary v kapse. Přesto v zámoří udělal dlouhou a úspěšnou kariéru v NHL. Svůj útěk sice plánoval, ale blízkým nic neřekl, o čemž svědčí i výpověď jeho maminky Soni.

„S manželem jsme nevěděli, že by se nechtěl vrátit. Při loučení jsme se dohodli, že na něj 3. ledna 1989 budeme čekat na letišti. Od manžela jsem se po návratu z letiště dozvěděla, že se s výpravou nevrátil. Krátce před návratem mu prý naznačil, že o něj mají v Calgary zájem. Manžel mu měl říct, aby neblbnul a vrátil se do Československa," zní citace z vyšetřovacího spisu Krajské správy Sboru národní bezpečnosti v Ústí nad Labem.

'Tropickej Hrdina a lemra Růža'

Její syn ale blbnul. V Kanadě zůstal. Rodiče se divili a překvapeni by možná byli dva čeští hokejisté, do kterých si Petr Nedvěd trochu rýpnul ve svém dopise domů. „Před chvílí jsem přišel z hokeje. Calgary porazilo Pittsburgh 10:2. Jiří Hrdina dal gól a měl asistenci, ale jinak je dost tropickej. Hodněkrát se stalo, že nehrál a to jsem tu jen chvíli," stálo v psaní. „Jinak Jarine, říkáš, že Růža v Trenčíně školí? Já si ho nedovedu představit, lemru."

Růžou samozřejmě není myšlen nikdo jiný než současný kouč Chomutova Vladimír Růžička. O něm měl Nedvěd zprávy od svého bratra – to je onen Jarin. S postojem k tehdejšímu režimu to měli u Nedvědů v rodině stejně.

„Byli jsme limitovaní, když jsme chtěli vycestovat s bráchou nebo jako celá rodina. Buď se nemohlo vůbec, nebo do NDR," uvádí Petr Nedvěd. Země východního bloku později řešit nemusel. V NHL odehrál skoro tisíc zápasů, zahrál si na olympijských hrách v roce 1994 za Kanadu, světovém poháru i mistrovství světa za Česko.

Kariéru zakončil v roce 2014 v Liberci. Právě proto, co všechno hokejového i mimohokejového měl za sebou, jen těžko hledal po posledním zápase slova. „Hokej pro mě byl všechno. Těžko v životě najdu něco tak krásnýho," snažil se zadržovat slzy muž, který v 17 letech rozjel kariéru v Calgary. Z pohledu československých úřadů nelegálně a s dvaceti kanadskými dolary v kapse.

František Kuna, sob Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme