Palát získal v NHL dva body za gól a asistenci, skórovali i Faksa a Kubalík. Pastrňák má již 50 bodů

Hokejistům Tampy Bay nestačil v NHL gól a přihrávka Ondřeje Paláta a podlehli doma Dallasu 3:4 v prodloužení. V dresu vítězů skóroval Radek Faksa. Dominik Kubalík vstřelil rozdílovou branku Chicaga, které zvítězilo 4:1 ve Winnipegu. David Pastrňák si připsal padesátý bod v sezoně (28+22), ale asistencí neodvrátil prohru Bostonu 2:3 v prodloužení s New Yorkem Islanders.

Video New York (Aktualizováno: 10:15 20. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominik Kubalík (vpravo) slaví se spoluhráči (Patrick Kane uprostřed, Jonathan Toews vlevo) gól do sítě Winnipegu. | Foto: James Carey Lauder | Zdroj: Reuters

Tampa Bay i díky výkonu Paláta, třetí hvězdy zápasu, vedla v úvodu druhé třetiny 3:1. Český útočník asistoval v přesilové hře u vyrovnávací branky a ve 24. minutě dostal tým tečí do dvougólové trháku. Obrat odstartoval v závěru prostřední části Faksa, který se prosadil střelou z mezikruží. U zrodu akce, která vedla ke gólu na 3:3, stál Roman Polák a připsal si asistenci. Prodloužení rozhodl Tyler Seguin v čase 63:00.

Brankář Francouz si připsal 31 zákroků a vychytal Coloradu další výhru. Ondřej Kaše asistoval

Tampa Bay prohrála navzdory střelecké převaze 48:20. „Je to těžké. Opět jsme hráli dobře, měli jsme hodně šancí a zasloužili jsme si vyhrát. Neudrželi jsme ale vedení, vypadalo to, že z každé příležitosti, kterou si oni vytvořili, dokázali nějak dát gól. Musíme ještě víc utěsnit obranné a střední pásmo,“ uvedl Palát, který nastupoval v prvním útoku a trefil se podesáté v sezoně.

Tampa Bay minulou sezonu suverénně vyhrála základní část, nyní se ale v téměř polovině odehraného ročníku nachází až na devátém místě Východní konference. „Několik posledních týdnů už hrajeme dobře. Lépe bráníme, nedopouštíme se tolik ztrát jako předtím, hrajeme už s pukem chytřeji. Je frustrující, že to nestačí. Ale v pátek jdeme znovu na trénink a budeme makat, abychom byli lepší,“ podotkl.

Hlavní překážkou pro Tampu Bay byl gólman Anton Chudobin, který kryl 45 střel. „Byla to první, druhá i třetí hvězda zápasu. Nezasloužili jsme si ani bod, ale on chytal neskutečně. Vyhrál nám zápas,“ prohlásil Seguin. Všichni ale vyzdvihli i důležitost Faksova gólu, který je do třetí třetiny povzbudil. „A i když jsme nehráli dobře, líbilo se mi, jak jsme zabojovali,“ podotkl kouč Dallasu Rick Bowness.

Kubalík zvýšil po 37 sekundách třetí třetiny na 2:0. Plzeňský rodák se po přihrávce Patricka Kanea dostal za obranu Winnipegu a našel volné místo mezi betony Connora Hellebuycka. Český útočník skóroval v této sezoně podeváté a mezi nováčky mu patří mezi střelci druhá příčka. Hlavními strůjci výhry Blackhawks ale byli Kane (1+3) a gólman Robin Lehner (36 zákroků).

Další prohra Bostonu

Islanders v prostřední třetině dvěma góly otočili, ale Boston vyrovnal ve 48. minutě i s přispěním českých hráčů. Po přihrávce Davida Krejčího se prosadil v přesilové hře pět na tři Torey Krug. U gólu si připsal druhou asistenci i Pastrňák, který je v produktivitě soutěže pátý a tabulku kanonýrů stále vede se čtyřgólovým náskokem. Havířovský rodák uspěl jako jediný z domácích hráčů i v penaltovém rozstřelu.

Boston se dostal do útlumu, ztratil sedm z posledních osmi zápasů. „Víme, jak musíme hrát, abychom vyhrávali zápasy. Také víme, že každý tým, který sem přijede, se chce vytáhnout a odehraje špičkový zápas. Stejně jsme na to ale tentokrát nebyli připraveni,“ konstatoval Krejčí. Bruins prohráli v této sezoně všech pět rozstřelů, za Islanders se trefili v nájezdech Jordan Eberle a Matthew Barzal.

Dobré zákroky i chyba Ritticha

David Rittich chytil 39 střel a předvedl několik hezkých zákroků, ale také pustil lacinou branku a s Calgary doma podlehl Montrealu 3:4 v prodloužení. Flames vedli v polovině utkání 2:0, když střelou z ostrého úhlu od levého mantinelu nachytal českého gólmana Brendan Gallagher. Rittich nedostatečně pokryl prostor u tyčky.

Na český brankářský souboj nakonec v Coloradu nedošlo. Na domácí střídačce zůstal Pavel Francouz a na druhé straně sledoval Petr Mrázek obrat Caroliny, která v posledních třech minutách otočila z 0:1 na 3:1.

Asistence Voráčka

Philadelphia porazila Buffalo 6:1. Flyers dali všech šest gólů v úvodních 33 minutách, u třetí branky si připsal přihrávku Jakub Voráček. Čestný úspěch hostů zaznamenal ve třetí třetině Victor Olofsson, který si udržel v tabulce střelců mezi nováčky šestigólový náskok před Kubalíkem.

Sabres v utkání citelně chyběl jejich lídr Jack Eichel, který odstoupil po rozbruslení. Kapitán týmu v předchozích 17 utkáních bodoval (16+15) a po Pastrňákovi je druhým nejlepším kanonýrem NHL.

Brankářské statistiky si zhoršil Darcy Kuemper z Arizony, který inkasoval sedm branek při domácí prohře 5:8 s Minnesotou. Smůlu si jedno z největších překvapení této sezony vybralo v závěrečných minutách. Kuemper se totiž při zákroku zranil a zápas nedochytal. Jeho nezdaru využil Francouz, který je v lize už druhý v procentuální úspěšnosti zásahů (93,4) a třetí podle průměru inkasovaných branek na zápas (2,16).

Výsledky NHL:

Tampa Bay - Dallas 3:4 v prodl. (2:1, 1:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 13. Sergačjov (Palát), 16. Killorn, 24. Palát - 5. Radulov, 38. Faksa, 56. Dickinson (Polák), 63. Seguin. Střely na branku: 48:20. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Seguin (Dallas), 2. Sergačjov, 3. Palát (oba Tampa Bay).

Winnipeg - Chicago 1:4 (0:1, 0:0, 1:3)
Branky: 46. Poolman - 1. A. Nylander, 41. Kubalík, 51. E. Gustafsson, 57. P. Kane. Střely na branku: 37:32. Diváci: 15.325. Hvězdy zápasu: 1. Lehner, 2. P. Kane (oba Chicago), 3. Ehlers (Winnipeg).

Boston - NY Islanders 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 2. Bjork, 48. Krug (Krejčí, Pastrňák) - 39. a rozhodující sam. nájezd Barzal, 24. Boychuk. Střely na branku: 29:21. Diváci: 17.850. Hvězdy zápasu: 1. Varlamov (NY Islanders), 2. Krug (Boston), 3. Boychuk (NY Islanders).

Calgary - Montreal 3:4 v prodl. (2:0, 0:2, 1:1 - 0:1)
Branky: 8. M. Tkachuk, 20. E. Lindholm, 47. Kylington - 30. Gallagher, 34. Armia, 52. Suzuki, 64. Domi. Střely na branku: 27:43. David Rittich odchytal za Calgary celý zápas, inkasoval čtyři góly z 43 střel a úspěšnost zásahů měl 90,7 procent. Diváci: 19.172. Hvězdy zápasu: 1. Domi (Montreal), 2. E. Lindholm (Calgary), 3. Gallagher (Montreal).

Colorado - Carolina 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)
Branky: 45. Landeskog - 58. A. Svečnikov, 59. Slavin, 60. Aho. Střely na branku: 28:40. Diváci: 18.015. Hvězdy zápasu: 1. Slavin, 2. Reimer (oba Carolina), 3. Grubauer (Colorado).

Philadelphia - Buffalo 6:1 (3:0, 3:0, 0:1)
Branky: 16. a 33. J. van Riemsdyk, 14. Vorobjev, 18. Niskanen (Voráček), 29. Provorov, 30. Pitlick - 52. Olofsson. Střely na branku: 29:17. Diváci: 18.124. Hvězdy zápasu: 1. J. van Riemsdyk, 2. Konecny, 3. K. Hayes (všichni Philadelphia).

Arizona - Minnesota 5:8 (1:0, 1:4, 3:4)
Branky: 30. a 44. Chychrun, 17. Kessel, 41. Ekman-Larsson, 46. Keller - 22. Donato, 24. M. Foligno, 32. Hartman, 39. E. Staal, 45. Hunt, 45. Zuccarello, 52. Suter, 60. Kunin. Střely na branku: 40:33. Diváci: 15.582. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello (Minnesota), 2. Chychrun (Arizona), 3. M. Foligno (Minnesota).

Columbus - Los Angeles 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 3. Werenski, 59. Jenner, 62. Dubois - 1. Kempe, 32. Carter. Střely na branku: 28:25. Diváci: 17.117. Hvězdy zápasu: 1. Werenski, 2. Dubois, 3. Jenner (všichni Columbus).

Ottawa - Nashville 5:4 v prodl. (0:1, 3:0, 1:3 - 1:0)
Branky: 24. White, 24. Naměstnikov, 39. Anisimov, 42. B. Tkachuk, 63. Duclair - 12. C. Smith, 42. Grimaldi, 50. Johanssen, 54. Josi. Střely na branku: 24:37. Diváci: 10.407. Hvězdy zápasu: 1. Duclair, 2. Pageau, 3. Hogberg (všichni Ottawa).

Vancouver - Vegas 5:4 v prodl. (3:1, 0:2, 1:1 - 1:0)
Branky: 20. a 50. E. Pettersson, 3. Roussel, 8. Pearson, 62. Ch. Tanev - 14. Marchessault, 32. R. Smith, 33. Holden, 56. Mark Stone. Střely na branku: 34:43. Diváci: 18.871. Hvězdy zápasu: 1. E. Pettersson (Vancouver), 2. Mark Stone (Vegas), 3. Ch. Tanev (Vancouver).