'Měli jsme být kousek od dvojčat.' Hokejistům Rangers v září 2001 pomohla změna plánu

I malá šatna může zachránit život. Je to případ z 11. září 2001, kdy na Manhattanu spadly po teroristickém útoku dva velké mrakodrapy a kousek od nich už právě nebyl jeden hokejový tým. Hráče Rangers tehdy zachránilo stěhování právě kvůli menším prostorům v hotelu u World Trade Center.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Theoren Fleury v dresu NY Rangers | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kromě hrůzy a děsu při sledování jak letadla drancují World Trade Center a mrakodrapy padají, mohla pro mnohé přijít i úleva, že jsou dostatečně daleko.

Šestnáct let po 11. září slaví Američané úspěchy v boji proti terorismu. Ten ale není u konce

Číst článek

„Během tréninkového kempu jsme měli být v Hotelu Mariot ve World Trade Center. Hned vedle 'dvojčat.' Pak se ale plán změnil a my se stěhovali několik mil dál," píše ve své knize ehdejší hráč New York Rangers Theo Fleury.

Hotel, kde měli Rangers původně bydlet, je zhruba 300 metrů od jižní budovy. Při představě následného zborcení celého kolosu jsou to hodně nebezpečná místa. Stěhování dovysvětlil tehdejší kapitán Mark Messier. Důvod zní: „Nedostatečný prostor pro míčové hry a malá šatna.“

A tak byli hráči poměrně v bezpečí. „Bydlel se mnou Sandy McCarthy. A když jsme v televizi viděli, jak letadlo narazilo do jižní věže. Myslel jsem si, že je to film, ale pak se objevila známá televizní reportérka,“ píše Fleury.

Pak začali zjišťovat, jestli mají jít na trénink do Madison Square Garden, ale nešlo se nikam dovolat. A tak prostě šli skrz postupně padající dým za zvuku sirén všech možných záchranných služeb. I tak byli relativně daleko, hala Rangers je asi hodinu chůze od Světového obchodního centra.

Jak dostat Nedvěda na zápas? 

Pěšky z nového hotelu to tam šlo, jenže jak pak dostat někoho do New Yorku letadlem?

„17. září jsme znovu podepsali Petra Nedvěda, ale protože byl nad New Yorkem velmi přísný letecký režim, nebylo, jak ho dostat z Prahy sem. Nakonec nám dovolili soukromý let do Detroitu na přípravný zápas. Když jsme vzletěli, nebyl ve vzduchu nikdo jiný. Viděli jsme jen, jak se z míst, kde byla dvojčata, stále kouří,“ vzpomín Fleury.

Když hráli Rangers první domácí zápas nové sezony, nesl se v duchu vzpomínek na pozůstalé. Na led vjeli hasiči na bruslích, kapitán Mark Messier od nich dostal helmu značící tu nejvyšší funkci, jakoby snad měl Manhattanu hlídat na ledě.

A další z hráčů, Brian Leetch, který při pádu mrakodrapů přišel o dlouholetého přítele a spolužáka, dal tehdy v Madison Square Garden, hodinu chůze od místa útoku, rozhodující gól.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme